Güncel

Kayıtlı Drone ve İHA sayısı açıklandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye'de kayıt altına alınan drone sayısını açıkladı.


Son dönemlerde tüm Dünya ile beraber ülkemizde de artan drone kullanımına karşılık, yasalar ile bazı önlemler alındı. Özellikle belli bir ağırlığa ve menzile sahip olan droneların ve iha'ların kayıt ettirilmesi zorunlu. Dronelarını ve iha'larını kayıt ettirmeyen kullanıcıların hem araçlarına el konuluyor hemde para ve hapis cezası alabiliyorlar.

 

İstanbul Emniyeti ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün beraber yürüttü bu hizmette, kullanıcılar emniyete giderek araçlarını ve kendilerini kayıt ettiriyorlar. 1 Mayıs tarihinden itibaren başlıyan kayıtlar ile ilgili ilk resmi rakamlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Twitter hesabından paylaşıldı. 

Bu gün itibariyle kayıtlı
İHA sayısı:4179
İHA kullanıcı sayısı:5657

KAYIT OLUN, GÜVENLE UÇUN!
SHT-İHA okuyunuz.https://t.co/XsY3jojGGq

— Sivil Havacılık GM (@SHGM) 8 Mayıs 2016

Twitter hesabından yapılan açıklamada, 4179 adet drone'nun kayıt ettirildiği ve 5657 kişinin de drone kullanıcı olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki aylarda daha da artmasını beklediğimiz bu sayı ile kullanıcılar kayıt altına alınıp, araçlarına ve kendilerine özel bir kimlik kartı temin edilecek. Ayrıca dronenu kayıt ettirmek isteyen kullanıcılar BURADAKİ pdf dosyasını inceleyebilirler.

 
 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.