Güncel

Kısa mesafeye uçakla gitmek tarihe karışıyor!

Fransa hükümeti oldukça ilginç bir karara imza atarak, kısa mesafeye uçakla gitmek isteyen vatandaşlar için artık bu seçeneği ortadan kaldırdı.

Kısa mesafeye uçakla gitmek tarihe karışıyor!

Fransa hükümeti, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir karara imza atarak tüm dünyanın gündemine oturdu. Hükümet tarafından çıkarılmak istenilen ve bu sebeple de Avrupa Komisyonu’na taşınan yasa tasarısı, Komisyonca onaylanınca Fransa’nın ilginç planı da devreye alınmış oldu.

Buna göre artık Paris’ten hızlı trenle 2,5 saat içerisinde gidilebilecek çevre illere uçaklar kalkamayacak. Yani eğer bir şehre yapılacak yolculuk için o şehre hızlı tren seferi varsa ve o trende 2,5 saat veya daha kısa bir sürede hedefine ulaşıyorsa, artık o şehir uçuş güzergahından çıkarılacak.

Kısa mesafeye uçakla gitmek tarihe karışıyor!

Hükümetin bu hareketinin arkasında yatan sebep ise sera gazı salınımını azaltmak. Üstelik bu henüz ilk adım. Fransa Hükümeti söz konusu yasa tasarısı için onayını alınca, diğer büyük iller için de benzer bir çalışma yapabilmek için düğmeye bastı. Buna göre başkent haricindeki büyük şehirler için de gelişmiş hızlı tren ağları kurulacak ve bu sayede o bölgeler için de yakın mesafeli uçuşlar tarih olacak.

Öte yandan alınan bu karar 3 yıl süreyle geçerli olacak. Bu sürenin sonunda gerek salınım değerlerini gerekse de hızlı tren kullanım oranlarını inceleyecek olan Avrupa Komisyonu yasağın devam edip edemeyeceği konusundaki nihai kararını verecek. Ancak ne olursa olsun, Fransa’nın bu kararı birçok ülke için emsal teşkil edecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.