Güncel

KKTC yerli otomobilini tanıttı! İşte Kıbrıs’ın yerli otomobili GÜNSEL!

Türkiye’nin ardından yavru vatan Kıbrıs da yerli otomobilini tanıttı. İşte Kıbrıs’ın yerli otomobili Günsel.

KKTC yerli otomobilini tanıttı! İşte Kıbrıs’ın yerli otomobili GÜNSEL!

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin yüzde yüz elektrikli yerli otomobilini tanıtmasının ardından sıra yavru vatan Kıbrıs’a geldi. Geçtiğimiz gün Kıbrıs’ta gerçekleşen etkinlikle yüzde yüz elektrikli yerli otomobil GÜNSEL tanıtıldı.

KKTC yerli otomobilini tanıttı! İşte Kıbrıs’ın yerli otomobili GÜNSEL!

Tanıtımı gerçekleştiren KKTC Başbakanı Ersin Tatar konu ile ilgili yaptığı açıklamada “KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum.” dedi.

Kıbrıs’ta bulunan Yakın Doğu Üniversitesi hayli uzun bir süredir GÜNSEL üzerinde çalışıyordu. Hatta otomobilin ilk prototipi de yaklaşık olarak 4 yıl önce yani 2016’da gün yüzüne çıkmıştı.

GÜNSEL’in lansmanında Türkiye’yi Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri temsil etti. Başçeri lansman sırasında söz alarak şunları söyledi.

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Aralık 2019'da Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun üzerinde çalıştığı, yerli otomobilin (TOGG) tanıtımında da yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi, şu an bu yarışta herkes eşit şartlarda.”

Seri üretim 2021’de

Kıbrıs’ın ilk yerli otomobili GÜNSEL ilk olarak B9 ve J9 modelleriyle kullanıcı karşısına çıkacak. Kıbrıs ilk yerli otomobilini 2021’de seri üretime geçirmeyi planlıyor.

Aracın üretiminin nerede yapılacağı ise henüz kesinleşmiş değil. Muhtemelen GÜNSEL, Kıbrıs haricinde ülkemizde de satışa sunulacaktır. Tabi ki yine de bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
hasan
onlarda halkı kandırmayı öğrenmişler
Cevapla
10.Köy
Ben desteklemiyorum.
Cevapla
Abbas
Önü seat Ibiza, ortası scirocco, arkası da Volvo c30 u andırıyor güzel
Cevapla
💠Gakko💠
Yerli ve milli olan her şeyi desteklim
Cevapla
cihan
gadanalam senin desteklediğin herşeyi bende desteklim :)
necmi
Türk olan her milletin yaptığı şeyle gurur duymalıyız,umarkm diğer türk cumhuriyetlerdende hüzel atılımlar olur,türkler birbirine destek verirse güçlü oluruz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.