9- Yaşlılığı Koklayabilmek...Çoğumuz yaşlı insanların kötü koktuğuna dair fikre aşinayız. Bunu ilk elden kendimiz de test etmiş olabiliriz, veya bunu söyleyen herkese de inanmış olabiliriz. Fakat araştırmalar gerçekten de yaşlıların kendine has bir kokusu olduğunu ispatlıyor. Sadistik bir şekilde bu araştırma insanların koltuk altlarına pedler yerleştirilerek yapılıyor ve daha sonra başka insanlar bu pedleri kokluyorlar. İlginç bir şekilde koklayanlar 75 üstü insanlarla diğer insanların kokularını ayırt edebiliyor. Ayrıca yaşlılar kötü kokmuyor, bu sadece yaşlanmaya duyulan korkunun bir yansıması.

8- Kokuyla Uyanmak...Çoğumuz uyanmak için kahvenin gerekliliğine inanır ve sabahları mutlaka bir fincan içeriz. Fakat yine araştırmalara göre etkilerini almak için içmeniz şart değil. Farelere üzerinde yapılan deneyde kahve aromasının beyne sinyaller göndererek stresi azaltan proteinlerin üretimini sağladığı görüldü. Bu içtiğinizde oluşan etkiyle aynı.

7- Korkuyu Koklamak...Film başlığı gibi dursa da, kendimizi korumak amacıyla korkunun kokusunu alabilecek şekilde geliştik, korkuyu ayırt edebiliyoruz hatta kokuyu duyarak kendimizden korkabiliyoruz. Çoğu hayvan türü gibi, insanlar da grup içinde yaşamayı tercih eder. Bu gruptan biri ciddi bir korku yaşadığında tehlikeyi belli etmiş olur ve bir koku salar. Diğer üyeler de bu kokuyu duyarak tedirgin olurlar ve kendilerini korumaya başlarlar. Şimdiler de vahşi hayvanlarla karşı karşıya gelmesek de, sinemada korku filmi izlerken aynı prensip geçerli.

6- Erkeklerin kadınların yumurtlama dönemimi koklayabilmesi...Erkekler bir kadının cinsel olarak istekli olduğunu bilinç altında hissetse de, kadının hamile kalmaya hazır olduğunu direk koku ile anlayabiliyor. Bir deneyde erkeklere farklı kadınların giydiği tişörtler koklatıldı ve yumurtlama dönemindeki kadınların giydikleri erkekler tarafından daha seksi ve hoş olarak nitelendirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.