Konut fiyatları uçacak! Yüzde 60 zam geliyor

İnşaat sektörü temsilcileri, sürekli artan inşaat maliyetlerinin de etkisiyle bazı beklentilerini paylaştı. Bu beklentiler arasında yüzde 60 oranında zam mevcut. İşte detaylar.

Konut fiyatları uçacak! Yüzde 60 zam geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 2021 Kasım ayı Konut Fiyat Endeksi’ne bakılırsa konut fiyatlarında yıllık yüzde 50,5 artış yaşandığı gözler önüne serildi. Emlak sektörü temsilcilerine bakılırsa bu artış artık yüzde 100’ü geçmiş durumda. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Kasım 2021 İnşaat Maliyet Endeksi ise yıllık yüzde 48,87.

konut

Artan enflasyon ve küresel anlamda yaşanan kıtlıklar sebebiyle her şeyin fiyatında artış söz konusu. Bu durum en çok da otomobil ve emlak alanlarında kendini hissettiriyor. Sert fiyat artışlarının ne yazık ki devam edeceği öngörülüyor.

İnşaat sektörü temsilcileri konut üretim maliyetinin yıllık yüzde 200 arttığını iddia ediyor. Sektör temsilcileri müteahhitler için konut yapmanın zorlaştığını duyurdu. Buna göre artık birikimi olmayan vatandaşlar için ev almak imkansız bir hale geliyor. Sektörden gelen beklentiye göre orta halli bir aile artık ev alamayacak konuma gelebilir.

Konut fiyatları uçacak! Yüzde 60 zam geliyor

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, “Artık alt sınıf ve orta sınıf ev alamaz. Fiyatlar sadece üst sınıfın alabileceği bir noktaya geldi. Bu maliyetlerle biz yapamayız onlar alamazlar. Ayrıca Türkiye’de altı milyon çürük yapı var, maliyet artışları kentsel dönüşümü de imkansız hale getirdiği için sorun vatandaşın can güvenliği sorunu haline geldi” dedi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.