Güncel

Kony 2012 videosu izlenme rekoru kırdı

Kony 2012 isimli video, 5 günde 55 milyondan fazla izlenerek rekora koşuyor.

Kony 2012 videosu izlenme rekoru kırdı

Ailelerinden zorla alarak ya da kaçırarak alıkoyduğu çocuklardan kendisine bir ordu kuran ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin arananlar listesinde ilk sırada yer alan Ugandalı Joseph Kony'ye karşı başlatılan kampanya çığ gibi büyüyor. Invisible Children (Görünmeyen Çocuklar) isimli topluluğun hazırladığı ve video paylaşım sitesi Youtube'da 5 Mart'tan bu yana yayımlanan Kony 2012 isimli video, 5 günde 55 milyondan fazla izlenerek rekora koşuyor.

1331376424_youtubestats2163774c.jpg


Kony 2012 videosunu izlemek için tıklayın


KONY KİMDİR?

Uganda'da Tanrının Direniş Ordusu adıyla erkek çocuklardan oluşan bir ordu kuran Joseph Kony, başta 30 binden fazlası çocuk olmak üzere 60 bin kişiyi kaçırmak, 3 bine yakın insanı öldürmek ve öldürtmek, tecavüz, işkence ve cinsel kölelik olmak üzere 33 ayrı suçlama ile insanlık ve savaş suçlusu olarak aranıyor.

Kaçırdığı erkek çocukları asker, kız çocukları da seks kölesi olarak kullanan Kony, ordusuna kattığı çocuklardan ilk olarak ailelerini yok etmelerini istiyor. Buna karşı koyan çocuklardan bazılarını öldüren Kony, bazı çocukların da ağız, burun, kulak ya da başka organlarını keserek cezalandırıyor.

Joseph Kony'ye karşı başlatılan harekete, ağabeyi Kony tarafından kaçırıldıktan sonra gözünün önünde öldürülen Jacob adlı çocuk neden oldu. Uganda gezileri sırasında Jacob'ın hikayesine vakıf olan Jason Russell ve arkadaşları, ABD'ye döndüklerinde, yetkilileri harekete geçirmek için ellerindeki görüntüler ve elde ettikleri bilgilerle İnvisible Children Topluluğu'nu kurdular.

Amerikalı yetkililerden ilk etapta olumlu yanıt alamayan grup üyeleri, Uganda'da yaşanan insanlık dramını tüm dünyaya anlatmak için hazırladıkları videoyu her ortamda yayınlamaya başladılar. Birçok ülkeden kendilerine katılan gönüllüler ile bir anda büyüyen hareket, daha sonra defalarca Uganda'ya giderek, halka iş ve eğitim alanları açmaya başladılar. Bölge halkının yetkililere ulaşmaları için acil çağrı istasyonları da kuran grup üyeleri, daha sonra ABD Başkanı Barak Obama'dan destek aldılar. Başkan Obama, 100 kadar ABD komandosunu bölgeye göndererek, güvenlik güçlerini Kony'i yakalamaları konusunda eğitti.

1331376640_kony08.jpeg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.