Güncel

Koronavirüs aşı denemelerinde şok: Genç gönüllü hayatını kaybetti!

Oxford aşı denemeleri şok bir haber ile gündeme geldi. Buna göre genç bir gönüllü hayatını kaybetti.

Koronavirüs aşı denemelerinde şok: Genç gönüllü hayatını kaybetti!

Herkesin bildiği gibi koronavirüs pandemisini sona erdirmek için tüm dünyada aşı ve tedavi çalışmaları devam ediyor. Zaman zaman biz de yaşanan gelişmeleri haberleştirmeye çabalıyoruz. Özellikle aşı denemeleri anlamında yapılan çalışmalar büyük önem arz ettiği için, hemen her somut gelişme haber değeri taşıyor. Maalesef şu ana kadar aşı çalışmalarında net bir sonuç elde edilemedi. Her ne kadar Rusya koronavirüs aşısını bulduğunu ilan etse de bulunan aşının güvenirliği tartışma konusu oldu. Son olarak ise aşı çalışmalarını yürüten Oxford'dan kötü bir haber geldi.

Oxford aşı denemelerinde şok: Genç gönüllü hayatını kaybetti!

Bilindiği üzere Oxford da aşı üretimi için gerekli çalışmaları başlatmıştı. Bu çalışmalarda sona doğru gelinirken, aşının gönüllü bireyler üzerinde denemelere başlanacağı aktarılmıştı. Denemeler nihayet başladı ancak ortaya çıkan bir haber, insanları tedirgin etmeye yetti. Buna göre Oxford aşı denemelerine katılan bir kişi, yaşamını yitirdi. Yapılan açıklamada, hayatını kaybeden kişinin 28 yaşında Brezilya'lı bir doktor olduğunu ifade edildi.

Genç doktorun ölüm sebebinin neyden kaynaklandığı konusunda çeşitli iddialar gündemi meşgul ederken, yüreklere su serpen açıklama yetkili kişilerce yapıldı. Buna göre aşı gönüllüsünün ölüm sebebi olarak, koronavirüs rahatsızlığına bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonlar gösterildi. Ayrıca gönüllüye enjekte edilen sıvının aşı olmadığının da altı çizildi. Yani söylenene göre gönüllü kişide plasebo yöntemi denenmeye çalışıldı ve aşı vücuda verilmedi.

Elbette Oxford'un kalkıp da denediğimiz aşıda ötürü öldü demesini kimse beklemiyordu. Mutlaka bir kılıf bulunacaktı bu kılıf da plasebo oldu. Zira ilk olarak açıklanan duyumlar gencin aşı yüzünden hayatını kaybettiği yönündeydi.

Plasebo, tıp dünyasında psikolojik etki olarak bilinmektedir. Kişiye aşı yerine hiçbir etkisi olmayan bir sıvı verilir ve gönüllülerin yaşayacağı yan etkiler psikolojik mi yoksa gerçek mi anlaşılmaya çalışılır.

Yorumlar
yakup
haberin aslı şu 28 yaşındaki brezilyalı gönüllü doktor João Pedro Feitosa hayatını kaybetti.
Cevapla
Selami Reis
Bu dergiyi websitesi ni zevkle takip ediyorum/dum.....Bu haberi yapan arkadaş yani yazı o'na aitse baya bir kaşar. Tıklanma uğruna başlığa bak sona bak.. Şimdi bu yani insanları tıklanmak için kandırmak, infiale uğratıp sonra şaka der gibi aşıdan ölmediğini açıklamak gazetecilikmi.. Bu yazımı yayınlamayacaksınız ama en azından biri okuyordur..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.