Güncel

Koronavirüs aşısının yan etkileri açıklandı

Faz 3 çalışmaları başlatılan koronavirüs aşılarının yan etkileri açıklandı. Testlere katılan gönüllüler yan etkiler hakkında önemli bilgiler verdi.

Koronavirüs aşısının yan etkileri açıklandı

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını dur durak bilmeden etkisini devam ettiriyor. İlk çıkışı 2019 yılının son aylarında denk gelen salgın sebebi ile dünya genelinde vefat edenlerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Yine tüm dünyada şu ana kadar hastalığa yakalanan 34.8 milyon kişiden 24.2 milyonu iyileşti. İşte bu tablonun devam etmemesi ve vaka sayısının azaltılması adına hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde aşı çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor.

Koronavirüs aşısının yan etkileri açıklandı

Her ne kadar uzun zamandır aşı çalışmaları sürse de şu ana kadar somut bir gelişme yaşanmadı. Yani virüsten korunmamızı sağlayacak ve herkesin kullanabileceği net bir aşı henüz kullanımda değil. Ancak çeşitli şirketlerin yürütmüş olduğu ve faz 3 aşamasına gelmiş olan çalışmalar var.

Bunlardan Moderna ve Plfzer şirketleri aşılarını gönüllü insanlar üzerinde denemeye başladı bile. Bu aşıların yan etkilerini haberleştirmek isteyen CNBC ise gönüllü olarak aşı yaptıran 5 kişiye ulaştı ve bu konu hakkında bilgi edinmeyi başardı.

Bu 5 kişiden 2'si Moderna, geriye kalan 3'ü ise Plfzer aşı testine katılmış. Katılımcıların vermiş olduğu bilgilere göre aşılar üşütme, titretme, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetlerini ortaya çıkartıyor. Her iki şirketin katılımcıları da bahsi geçen yan etkilerin bir gün sonra kaybolduğunu ifade ediyor. Eğer gerçekten durum bu şekildeyse ve aşılar koruma sağlıyorsa bu yan etkiler kabul edilebilir diyebiliriz. Bakalım gerçek bir koruma sağlayan ilk aşı ne zaman kullanıma sunulacak? Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
noname
Acaba ne kadar doğru? Asıl ilaç bulma ilgili birşeyler yapılsa aşı için uğraşıyorlar da asıl köklü bir ilaç bulunabilse Bunun için çaba gösterseler...
Cevapla
Misafir
İlerde çılabilecek sağlık sorunları olur bence
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.