Güncel

Koronavirüs durmuyor: Şimdi de Moskova varyantı!

Dünyayı sarsan COVID-19 virüsü son zamanlarda da varyantları ile gündemde. Bir de Moskova varyantı çıkmış olabilir.

Koronavirüs durmuyor: Şimdi de Moskova varyantı!

Londra varyantı, Güney Afrika varyantı, Brezilya varyantı, Delta varyantı derken aşıların koronavirüs karşısındaki etkinliği de tartışılır hale gelmeye başladı. Aşıların tamamı şimdiki bilinen varyantlara karşı koruma sağlıyor olsa da virüsün çok hızlı mutasyon geçirmesi karşısında bu aşılar gelecekte bizi korumaya devam edebilecek mi sorusu da sorulmaya başlandı.

Sputnik V aşısı

Bilindiği gibi Rusya'nın aşısı piyasanın ilk geliştirilen aşılarından biri olmuştu. Sputnik V adı verilen aşının güvenilirliği hakkında pek bilgi olmasa da Avrupalı zenginlerin büyük paralar vererek yasadışı yollardan Rus aşısı getirttirdiği söylentileri etrafta dolaşıyor. Tabi ki belirtmemiz gerekir ki ortada kanıtlı bir şey yok. Tüm bunlar söylentiden ibaret.


Koronavirüs Delta varyantının görüldüğü ülkeler

Rusya'da yeni ve daha güçlü bir Moskova varyantı mı çıktı?

Rusya'nın Sputnik V aşısını geliştirenler Rusya'da vakaların hızla artmasının arkasında da bir Moskova varyantı olabileceğini iddia ediyor. Worldometers sitesine göre Rusya'da son bir haftada 100.855 yeni  vaka görüldü. Ondan önceki hafta 72.325 vaka görülmüştü. Yani neredeyse %40'lık bir artış görülmüş durumda. Bu artışların büyük bir kısmı da başkent Moskova'da.

Son günlerde keşfedilen Delta varyantının 74 ülkede etkili olduğu ve vaka sayılarını arttırdığı belirtiliyor. Buna rağmen Rusya'daki büyük artışta ise çok büyük ihtimalle farklı bir varyantın etkili olduğu düşünülüyor.

Sputnik V aşısını geliştiren Gamelya Enstitüsü başkanı Alexander Gitsburg Rusya'da yeni bir Moskova varyantının olup olmadığı konusunda ciddi bir şekilde araştırma yapmaya başladıklarını söyledi. Ayrıca Sputnik V aşısının Delta varyantı üzerinde diğer çeşitlere göre küçük bir miktar da olsa daha az etkili olduğunu fakat yine de koruyuculuk oranının yüksek olduğunu belirtti.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Turist ten döviz kazanma aşkı yüzünden varyant çöplüğüne dönüşecek ülkemiz. Kovid 19 tamamen yok olsun dünya genelinde virüs bitsin öyle turist ağırlayın...
Cevapla
Mmet
22 hazirandan sonra yeni varyantımız geliyor, uçuşlar açıldı.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Rusya dan gelecek turistlerin ülkeye girişine izin vermemeliyiz. Para gelecek diye
Cevapla
Teknoman
Moskiva Varyanti degildir o Sputnik V varyantidir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.