Güncel

Kosta Rika, yılın İlk gününden beri yenilenebilir enerji kullanıyor!

Kosta Rika tüm enerjisini yenilenebilir enerjiden elde ediyor!

Kosta Rika, yılın İlk gününden beri yenilenebilir enerji kullanıyor!

Küçük bir ülke olmasına rağmen bol miktarda petrol rezervine sahip olan Kosta Rika, bu olayın farkına vararak tüm imkanlarını yenilenebilir enerjiye aktardı. Geçtiğimiz senelerde yenilenebilir enerji üretme konusunda rekorlara imza atan Kosta Rika, bu sene ilk defa 300 gün boyunca yalnızca yenilenebilir enerjiyi kullanarak ülkenin enerji ihtiyacını karşıladı.

300 günün tamamında rüzgar, hidroelektrik, jeotermal ve güneş enerjisinden yararlanan Kosta Rika, yaptığı açıklamada ülkenin enerji ihtiyacının %78’ini hidroelektrik %10’unu rüzgar, %10’unu jeotermalden ve kalan %2’lik kısmı da güneş enerjisinden karşıladığını duyurdu.

1511703119_cnfl-wind-power-costa-rica.jpg

Kosta Rika'nın amacı, enerjide petrole bağımlılıktan tamamen kopmak. Kosta Rika, ülkesinde petrol kaynakları bulunmasına rağmen bu petrolü kullanmaktan kaçınıyor. 5 milyona yakın nüfusa sahip ülke, diğer ülkelere örnek olmaya devam ediyor. Ülkemiz için bunu yapmak çok daha zor ancak bizde de barajlar, akarsular, denizler var.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.