Kredi kartı olanlar dikkat! Ödeme yapamazsanız şaşırmayın!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verdiği yeni bir karar, özellikle deprem bölgesinde yaşayanlar için büyük anlam ifade ediyor.

Kredi kartı olanlar dikkat! Ödeme yapamazsanız şaşırmayın!

Teknolojinin gelişmesi, insanlara gerek hayatlarının genelinde gerekse de günlük yaşantılarında büyük kolaylıklar sunuyor. Öyle ki daha birkaç on yıl öncesine kadar insanlar herhangi bir harcama yapmak istediklerinde yanlarında para bulundurmak ve ödemelerini genelde nakit parayla yapmak zorunda kalırlardı. Ancak teknolojinin gelişmesi ve çiplerin hayatımızın her noktasına girmesiyle birlikte geliştirilen kredi kartı teknolojisi, bu zorunluluğu ortadan kaldırdı.

Öte yandan durmak bilmeden gelişmeye devam eden teknolojinin son nimeti ise temassız alışveriş imkanı oldu. Özellikle pandemi dönemindeki temasın en aza indirilmesi gerekliliğinin bir sonucu olan temassız kredi kartları, artık hemen herkesin kullandığı oldukça faydalı bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Kredi kartı olanlar dikkat! Ödeme yapamazsanız şaşırmayın!

Belli bir tutara kadar temassız olarak yapılan alışverişler sayesinde herhangi bir şifre girme işlemiyle uğraşılmadığı gibi, karta üçüncü kişilerin teması etmesinin de önüne geçilmiş olunuyor. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan deprem felaketi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nu bu konuya ilişkin farklı tedbirler almaya zorladı. Malum felaket sonrası kredi kartlarının kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimalini göz önünde bulunduran kurum, bütün kredi kartlarına ilk temassız alışverişte şifre girme zorunluluğu getirdi.

Biraz daha detaylı şekilde açıklayacak olursak, bugüne kadar temassız olarak kullanılmış olsun ya da olmasın bugünden sonra yapacağınız ilk temassız alışverişte kredi kartınız sizden şifre girmenizi isteyecek. Bu sayede kötü niyetli kişilerin kartın temassız özelliğini kullanarak depremzedeleri mağdur etme ihtimalinin ortadan kaldırılması amaçlıyor.