Güncel

Kredi kartları tamamen değişiyor! İşte büyük yenilik

2023'e kadar, banka veya kredi kartlarından hiçbirinde şerit olmayacak ve Avrupa dahil birçok bölgedeki bankalar 2024'ten itibaren şeritsiz kartlar çıkarabilecek.

Kredi kartları tamamen değişiyor! İşte büyük yenilik

İngiltere, 2006 yılında tüm kart ödemeleri için chip-and-pin'e geçti, ancak ABD'de bazı manyetik şerit sistemleri hala kullanılmaktadır.

Mastercard, parmak izi kullanan çipli ve yeni biyometrik kartların daha fazla güvenlik sunduğunu söylüyor.

Firma, teknolojiyi aşamalı olarak kaldıran ilk ödeme ağı olduğunu iddia ediyor.

Bir sözcü BBC'ye, çip ve pimin küresel kabul seviyesinin, manyetik şeridi aşamalı olarak kaldırmaya başlama zamanının geldiğini söyledi.

Kredi kartları tamamen değişiyor! İşte büyük yenilik

Manyetik şerit, 1960'larda CIA personeli için kimlik kartları oluşturmaya yönelik bir IBM projesi olarak hayata başladı.

Mühendislerinden biri olan Forrest Parry, bir manyetik bant şeridine kodlanmış bilgileri plastik bir karta yapıştırma fikrine sahipti, ancak ikisini bir araya getirmek için mücadele ediyordu.

Karısı Dorothea Parry, bandı karta yapıştırmak için ısı kullanma fikrine, başlangıçta o sırada kullandığı ütüyle geldi.

Ancak şirket, pandeminin farklı ödeme yollarına olan iştahı vurguladığını ve giderek artan bir şekilde Parrys'in icatını kullanarak ödemeyi geride bıraktığını söylüyor.

Kart veya akıllı telefon kullanılarak yapılabilecek temassız ödemeler, 2021 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre bir milyardan fazla arttı.

Yüz tanıma kullanarak ödemeleri mümkün kılan sistemlerden avuç içi tarayıcılarına kadar biyometrik ödeme sistemlerindeki deneyler devam ediyor.

Yorumlar
FURKAN
Banka kartları da değişiyor mu
Cevapla
Absolutboy
Dolar euro arttığı sürece biz hep mağdur olacaz..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.