Güncel

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, 30 günün en yüksek seviyesinde!

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, beklenenden iyi gelen enflasyon ve TÜFE verilerinin ardından 30 günün en yüksek seviyesine ulaştı!

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, 30 günün en yüksek seviyesinde!

Bitcoin ( BTC ), amiral gemisi kripto para birimi olası bir yükseliş kırılmasının işaretlerini gösterdiği için şu anda 18.000$ seviyesini geri kazanmaya odaklanıyor. Varlığın 17.000 doların üzerinde önemli kazançlar elde etmesiyle, Bitcoin çevresindeki sosyal duygularda genel bir değişiklik var.

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, 30 günün en yüksek seviyesinde!

14 Aralık itibariyle, kripto 'Korku ve Açgözlülük Endeksi' sosyal göstergesi 30 günün en yüksek seviyesi olan 30 puana ulaştı. Özellikle, Alternative.me'nin verilerine göre, çapraz piyasa duyarlılığı göstergesi en son 8 Kasım'da 31'de yükseldi.

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, 30 günün en yüksek seviyesinde! - Resim : 1

Kripto korku ve açgözlülük tablosu. Kaynak: Alternatif.me

Sosyal göstergenin, yatırımcılara genel piyasanın değerlendirilmesi yoluyla olası fiyat hareketleri hakkında ipuçları verdiğini belirtmekte fayda var. Bu çizgide, artan okumalar endeksin muhtemelen birçok alıcıyla ilişkilendirilen bir durum olan açgözlülüğe doğru ilerlediğini gösterirken, daha düşük okumalar piyasayı saran korkuya işaret ediyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, 30 günün en yüksek seviyesinde! - Resim : 2

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi. Kaynak: Alternatif.me

Bitcoin enflasyon verilerine olumlu tepki veriyor

Bu satırda en son puan, Bitcoin'in en son Tüketici Fiyat Endeksi'ne ( TÜFE ) olumlu tepki vermesinin ve beklenenden düşük gelen enflasyon verilerinin ardından geliyor. Aslında veriler, Federal Rezerv'in enflasyonu kontrol altına alma çabalarının meyvelerini verdiğini gösterdiği için bir rahatlama oldu.

ABD'de Kasım ayı enflasyonu, öngörülen %7,3'e karşı yıllık bazda %7,1'e ulaşırken, aylık TÜFE, %0,3'lük beklentiden %0,1 daha az oldu.

Son aylarda, Bitcoin enflasyon tarafından baskı altına alındıktan sonra kritik 20.000 $ pozisyonunun altında işlem görmeye devam ederken, piyasaya korku hakim oldu. Ayrıca, Bitcoin'in bir boğa koşusuna çıkma potansiyeli, FTX kripto para borsasının çöküşüyle ​​geçersiz kılındı.

Bitcoin fiyat analizi 

Mevcut durumda, Bitcoin 17.836 dolardan el değiştiriyor ve günlük grafik neredeyse %4'lük kazanç kaydediyor. Başka yerlerde haftalık, Bitcoin'in yaklaşık %6'lık kazançlarla yeşil bölgede işlem gördüğünü gösteriyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, 30 günün en yüksek seviyesinde! - Resim : 3

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Enflasyon verilerinin olumlu etkisinin yanı sıra Bitcoin, 18.000 dolarlık pozisyonu geri almak için hala boğaların girdilerine ihtiyaç duyuyor. Hem Bitcoin boğalarının hem de ayılarının son zamanlarda neredeyse eşit güçlere sahip  olduğunu akılda tutmakta fayda var.

Aynı zamanda Bitcoin yatırımcıları, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'in tutuklanması ve Binance kripto para borsasının Amerika Birleşik Devletleri'ndeki  olası kovuşturması gibi kripto alanındaki diğer faaliyetleri de izliyor olacak.

Bununla birlikte, kripto topluluğu, Bitcoin'in gelecekteki beklentileri ve genel pazarın 2023'e taşınması konusunda iyimser olmaya devam ediyor . Finbold tarafından bildirildiği üzere, kripto izleme sitesi CoinMarketCap tarafından yapılan bir anket  , kripto meraklılarının %80'inden fazlasının, Bitcoin'in sıralamasında 2023'ün yükseliş olacağına inandığını gösteriyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.