Güncel

Kripto korsanları 2022'nin ilk yarısında kaç milyar dolar yağmaladı?

Siber suçluların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Kripto korsanları 2022'nin ilk yarısında 2 milyar dolar yağmaladı.

Kripto korsanları 2022'nin ilk yarısında kaç milyar dolar yağmaladı?

Kripto para piyasası ve onun amiral gemisi varlığı Bitcoin ( BTC ) 2022'nin ilk yarısında mücadele ediyor olsa da, bir araştırma, bu dönemin kripto suç faaliyetlerinde de büyük bir artış olduğunu gösterdi. 

Kripto korsanları 2022'nin ilk yarısında kaç milyar dolar yağmaladı?

Atlas VPN ekibi tarafından 5 Temmuz'da, finans analizleri ile bilinen Finbold ile paylaşılan bir basın açıklamasında analiz edilen verilere göre, 1 Ocak 2022'den bu yana siber suçlular 175 kripto projesi hack'lerinden 1,97 milyar dolar zimmetine geçirmeyi başardılar.

Bu saldırıların en büyük kurbanı ise, 32 hack saldırısında 1 milyar dolardan fazla kaybeden Ethereum ( ETH ) ekosistemi oldu. Özellikle en çok zarar veren olay, siber suçluların 600 milyon dolardan fazla ETH ve USD Coin ( USDC ) aldığı, popüler oyna-kazan blockchain oyunu Axie Infinity ( AXS ) için tasarlanmış bir Ethereum yan zinciri olan Ronin'e yapılan saldırıydı.

Kripto korsanları 2022'nin ilk yarısında kaç milyar dolar yağmaladı? - Resim : 1

Kripto projesi korsanlarına kaybedilen para; hedefe göre olaylar (H1 2022). Kaynak: Atlas VPN

Saldırılardan etkilenen diğer projeler

Blok zinciri projelerine ifşa edilen siber saldırılar hakkında ayrıntılı bilgi toplayan analitik platformu SlowMist Hacked tarafından sağlanan sayılara dayalı analiz, ikinci sıranın Solana ( SOL ) blok zincirine ait olduğunu belirledi.

Solana, en büyüğü merkezi olmayan finans ( DeFi ) platformu Wormhole'un istismarı yoluyla meydana gelen yalnızca beş olayda 383.9 milyon dolar zarara uğradı.

Üçüncü sırada, tüm kripto projeleri arasında bu tür olayların en yüksek sayısı olan 2022'nin ilk yarısında 47 saldırıda katılımcıları 141.4 milyon dolar boşaltılan Binance Akıllı Zinciri ( BSC ) yer alıyor.

Aynı zamanda, karşılıksız token ( NFT ) projeleri de siber suçlulara karşı güvenli değildi ve bu da alana 45 olayda 84,6 milyon dolarlık zarara mal oldu. Kripto borsaları dört siber saldırıda 35,8 milyon dolar çalınırken, kripto cüzdanları iki olayda 263.382 dolar kaybetti.

Kriptoyla ilgili siber suçlar ikiye katlanıyor

Gerçekten de, bu olayların sayısı 2021'in ilk yarısında 90'dan 2022'nin aynı döneminde 175'e veya %94'e yükseldiğinden, kripto projeleriyle ilgili siber suçlar 2022'nin ilk yarısında neredeyse iki katına çıktı.

Kripto korsanları 2022'nin ilk yarısında kaç milyar dolar yağmaladı? - Resim : 2

Çeyrek (2021-2022 H1) kripto projelerine siber saldırılar. Kaynak: Atlas VPN

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.