Güncel

Kripto madenciliğinin zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesinde! Bunun anlamı ne?

Madencilik zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı için Bitcoin madencileri arasındaki rekabet kızışıyor!

Kripto madenciliğinin zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesinde! Bunun anlamı ne?

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in (BTC) fiyatı hafif bir düşüş eğilimi kaydetmesine rağmen, madencilik yapanlar arasındaki rekabet yılın başından beri büyüyor ve bunun sonucunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun anlamına gelince, bilindiği üzere arz/talep grafiğinde arz azaldığında talep yüksek ise ürün değerlenir. Yani Bitcoin'in değeri daha da yükselebilir.

Kripto madenciliğinin zorluğu tüm zamanların en yüksek seviyesinde! Bunun anlamı ne?

Kripto piyasası analitik platformu CryptoRank tarafından paylaşılan verilere göre, 18 Mart'taki Bitcoin madencilik zorluğu 27.53 trilyon hash (ağın hesaplama gücü) oldu ve bu, yılın başındaki 13.6 trilyon hash'e kıyasla % 13.6'lık bir artış anlamına geliyor.

Ne kadar çok madenci birleşirse, üzerine girilen işlemlerin doğrulanması (yani her blok için doğru karmanın bulunması) o kadar zor, zaman alıcı ve enerji de yoğun hale geliyor. Bu zorluk, ağın hash gücü değiştikçe bloklar arasındaki ortalama süreyi sabit tutmak için kripto para birimleri tarafından kullanıyor.

Bu arada, Bitcoin'in hash oranı (ağın hesaplama gücü) de yavaş yavaş artıyor. Basın zamanında, Ycharts verilerine göre 1 Ocak 2022'de olduğu 207.53 milyon TH/s'den %4.81'lik bir artışla 217.52 milyon TH/s (saniyede terahashes) idi.

Yılın başından beri Bitcoin hash oranı. Kaynak: Ycharts.

Bu iki metriğe birlikte bakmak, Bitcoin madenciliğinin artan popülaritesi ve artan ağ güvenliği hakkında bir fikir verir, çünkü işlemleri doğrulayan çok sayıda madenci, bir blok zincirin güvenliğinin yüksek seviyesini gösterir.

Yasal uyarı: İçeriğimizde vermiş olduğumuz hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Yatırımlarınızın her koşulda risk altında olduğunu unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.