Güncel

Kripto piyasası 1 saatte 50 milyar dolar değer kazanmıştı! Neden?

TÜFE verileri beklenenden daha düşük geldiğinden, kripto piyasası 1 saatte 50 milyar doların üzerinde değer kazandı.

Kripto piyasası 1 saatte 50 milyar dolar değer kazanmıştı! Neden?

Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) veya enflasyon rakamları beklenenden daha olumlu geldikten sonra, kripto para piyasası sadece bir saat içinde piyasa değerine 50 milyar dolardan fazla ekleyerek hızlı bir şekilde yanıt verdi.

Kripto piyasası 1 saatte 50 milyar dolar değer kazanmıştı! Neden?

Enflasyonun yavaşladığı haberlerinin ardından hem hisse senedi hem de kripto para piyasası hemen yükseldi. Spesifik olarak, S&P 500 endeksi erken işlemlerde %1.8'e yakın yükselirken, toplam kripto piyasası değeri CoinMarketCap verilerine göre bir saatte 1.092 trilyon dolardan 1.142 trilyon dolara yükseldi.

Kripto piyasası 1 saatte 50 milyar dolar değer kazanmıştı! Neden? - Resim : 1

24 saat boyunca toplam kripto para piyasa değeri. Kaynak: CoinMarketCap

En son TÜFE raporu yayınlanmadan önce, katılımcılarının çoğunluğu olumsuz olacağından korktuğu  için kripto piyasası 'FUD' (korku, belirsizlik, şüphe) durumundaydı.

Enflasyon verileri 'FUD'u söndürüyor

Kripto ticareti uzmanı Michaël van de Poppe'ye göre, bu korkular Bitcoin'in ( BTC ) fiyat düzeltmesine katkıda bulundu ve onun görüşüne göre yersizdi.

Bununla birlikte, korkuların temeli, Kasım 1981'den bu yana en yüksek olan, Bitcoin ve genel kripto pazarındaki zaten düşüş eğilimini şiddetlendiren TÜFE raporunun Haziran ayı enflasyon rakamlarında yatmaktadır. 

O zaman, Bitcoin sadece on dakika içinde piyasa değerinden 15 milyar doları sildi ve haberler üzerine 379.91 milyar dolardan 364.55 milyar dolara düştü.

Bu arada, yeni enflasyon verileri, ana varlıkları olan Bitcoin ve Ethereum ( ETH ) fiyatlarının öncülüğünde kripto pazarını yukarı yönlü gönderdi. Olduğu gibi, Bitcoin %4,07 arttı ve şu anda 24.015 dolardan işlem görüyor, ETH ise %9.57 artarak 1.845 dolara yükseldi.

Kripto piyasası 1 saatte 50 milyar dolar değer kazanmıştı! Neden? - Resim : 2

Bitcoin 1 günlük grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Yasal Uyarı: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.