Güncel

Kripto piyasası neden çöküyor ve bundan sonra ne bekleniyor? İşte cevabı!

Kripto piyasa değeri bir günde 350 milyar doları sildi! Rusya ve Çin kripto para birimi kullanımını yasaklayacak mı? Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin çöküşte etkisi var mı? Yazımızın devamında gelin birlikte inceleyelim.

Kripto piyasası neden çöküyor ve bundan sonra ne bekleniyor? İşte cevabı!

Kripto para piyasasındaki mevcut oynaklığı anlamak söz konusu olduğunda, düşüş eğilimini artıran tek bir neden yok, çeşitli faktörler söz konusu. Bu yazımızda kripto para piyasasının neden çöküyor olduğunu ve bundan sonra neyin beklendiğine dair açıklamaların yer aldığı iddiaları kaleme aldık.

Kripto piyasası neden çöküyor ve bundan sonra ne bekleniyor? İşte cevabı!

Bilindiği üzere kripto para piyasası büyük bir çöküşün içine girmiş durumda. Her şeyden önce, 21 Ocak Cuma, genellikle piyasada önemli miktarda oynaklıkla sonuçlanan opsiyonların sona erme tarihinin son günüydü. Daha önce Bitcoin'in türev verilerine dayalı olarak önemli bir oynaklık yaşanacağını iddia eden iddialar olmuş, biz de bu iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Çok geçmeden bu iddiaların gerçekleştiğini gördük.

O zamanki açık vadeli işlem sözleşmelerinin miktarına göre, Bitcoin'in (BTC) başlangıçta Perşembe akşamından Cuma gününe doğru deneyimlediği önemli fiyat oynaklığı kendini göstermeye başlamıştı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim

Ayrıca yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin önümüzdeki günlerde genel olarak piyasaların fiyat hareketlerini etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyor. Merak etmekte de haksız değiller, zira kripto piyasasının, yaşanan her global konunun, bu noktada zaten değerlemeye dahil edilebileceğini akılda tutmak oldukça önemli.

Tüm bunlara ek olarak, geçtiğimiz günlerde, Rusya merkez bankasının kripto para ticaretinin, madenciliğinin ve kullanımının yasa dışı olmasını öneren, kripto paranın tamamen yasaklanması için çağrıda bulunduğunu siz değerli Teknolojioku takipçileri ile paylaşmıştık.

Bahsi geçen kripto para birimleri yasağı, 20 Ocak Perşembe günü, Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı başkanı Elizaveta Danilova ile çevrimiçi bir basın toplantısında sunulan ve “Kripto para birimleri: Trendler, Riskler, Önlemler” başlıklı çalışmayı tartıştığı bir makaleden geliyor.

Makaleye göre, kripto para birimleri değişken olduğu ileri sürülerek, yaygın olarak dolandırıcılık ve kara para aklama gibi suç operasyonlarında kullanıldığı ifade edildi. Raporda, bireylerin paralarını ülke ekonomisinden çekmeleri için bir yol sağladığını, bu nedenle ülke ekonomisine de zarar vereceğini savundu. Bu durumun ise optimum para politikalarını sürdürme çabalarını zorlaştırabileceği belirtiliyor.

Sonuç olarak, hem Çin hem de Rusya kripto para birimlerini tamamen yasaklamaya karar verirse, vatandaşları bu özel sektöre girme fırsatından mahrum bırakılacak iki büyük ekonomi olacaklar.

Kripto piyasa değeri bir günde 350 milyar doları sildi

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, kripto para piyasasındaki hızlı düşüş derinleşmeye devam ederken, değerlerinin yüz milyarlarca dolar düştüğünü gördü.

Önceki gün %12,02'lik bir düşüşün ardından, kripto piyasa değeri 22 Ocak Cumartesi günü itibariyle 1,62 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Sonuç olarak, kripto para piyasa değeri tek bir günde 356 milyar dolar azalarak 1,98 trilyon dolardan 1,62 dolara düştü. Trilyon, ki bu 5 ayın en düşük seviyesidir.

Tanınmış kripto ticareti analisti Michael van de Poppe, küresel kripto piyasasında yaşanan gelişmeler ile ilgili şu açıklamalara yer verdi;

"Toplam piyasa değeri bir sonraki destek seviyesindeyken, günlük RSI Mart 2020'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı. Hisse senedi duyarlılığı da Mart 2020'den bu yana en düşük seviyede. Bu durum her şeyi özetliyor."

Konuyu daha fazla uzatmamak adına, şimdilik burada sonlandırıyorum. Daha sonraki içeriklerimizde daha detaylı olarak kaleme alacağız.

Not: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Bu nedenle yatırım yaparken sermayeniz her zaman risk altındadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.