Güncel

Kripto piyasasına bir darbe de Hindistan bankasından geldi!

Kripto piyasası darbe üzerine darbe alıyor. Şimdi de Hindistan Merkez Bankası yapmış olduğu açıklamada ''Kripto para birimleri para birimi veya finansal varlık değildir'' açıklamasında bulundu.

Kripto piyasasına bir darbe de Hindistan bankasından geldi!

Hindistan kripto para düzenlemeleri için doğru çerçeveyi tartışmaya devam ederken, ülkenin merkez bankası dijital varlıkların neden finansal sistem için bir risk olduğunu yineledi.

Kripto piyasasına bir darbe de Hindistan bankasından geldi!

Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yayınladığı Haziran 2022 Finansal İstikrar Raporu'nda, kurum kripto para birimlerinin popülerlik kazandığını kabul etti. Ancak dijital varlıkların para birimi veya finansal varlık olarak sınıflandırılamayacağını ve içsel değerleri olmadığını vurguladı.

Raporda RBI, özel kripto para birimlerinin, çoğu varlığın dolarizasyonu nedeniyle ülkenin para kontrolünü aşındırabileceği konusunda uyardı.

Kripto para riskleri

Banka ayrıca, ekosistem geliştikçe kripto para birimleriyle ilişkili risklerin de artmaya devam edebileceğini belirtti. Spesifik olarak, RBI, gelişmekte olan ülkelerin sermaye hesabı düzenlemesi kazançlarının, finansal istikrarla sonuçlanan kripto para birimleri tarafından tehdit edildiğini belirtti. 

“Kripto para birimleri, ihraççıları olmadığı için para birimi değildir, bir borç aracı veya finansal varlık değildir ve herhangi bir içsel değeri yoktur'' RBI, aynı zamanda kripto para birimlerinin de risk oluşturduğunu söyledi.

Banka ekledi: 

“Özel para birimleri zaman içinde istikrarsızlığa neden oldu ve mevcut bağlamda, para arzı, faiz oranları ve makroekonomik istikrar üzerindeki egemen kontrolü zayıflatabilecek paralel bir para birimi sistemi/sistemleri oluşturdukları için 'dolarizasyon' ile sonuçlandı.”

Kripto piyasasına bir darbe de Hindistan bankasından geldi! - Resim : 1

Tanımlanan bazı riskler, Bitcoin ve merkezi olmayan finans ( DeFi ) gibi varlıklar için destek eksikliği ile ilgilidir. Ek olarak, RBI, kripto piyasalarının hisse senetleriyle olan ilişkisini bir başka önemli risk olarak görüyor. 

Sonuç olarak, RBI, kripto para birimlerinin büyümesinin ülkeler tarafından acil düzenlemelere ihtiyaç duyduğunu savundu. Bankaya göre, kripto para birimlerini düzenlemeyi amaçlayan politika yapıcılar, siber risk ve iklimle ilgili finansal riskler etrafındaki zorluklara odaklanmalı.

Yorumlar
Onur
İstedikleri seviyeye gelsin bu piyasa tam tersini söyleyecek hepsi de. Büyükler gene alacaklarını alacak servetini katlayacak küçükler ise elindekileri onlara verecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.