Güncel

Krizlerin yaşandığı 4. çeyreğe rağmen akıllı telefon satışları 2021'de arttı! Liderlik kimde?

Omdia: Etkileyici olmayan 4. çeyreğe rağmen akıllı telefon satışları 2021'de arttı! Veriler ise şaşırtan gelişmelerle dolu!

Krizlerin yaşandığı 4. çeyreğe rağmen akıllı telefon satışları 2021'de arttı! Liderlik kimde?

Merkezi Londra'da bulunan, Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji'nin küresel kapsama alanında uzmanlaşmış bağımsız bir analist ve danışmanlık firması Omdia'nın raporuna göre; etkileyici olmayan 4. çeyreğe rağmen akıllı telefon satışları 2021'de arttı!

Krizlerin yaşandığı 4. çeyreğe rağmen akıllı telefon satışları 2021'de arttı! Liderlik kimde?

Omdia'nın en son pazar analizine göre, 2021 yılında akıllı telefon sevkiyatlarının yıllık bazda arttığı görüldü. 4. çeyrek döneminde satışlarda %6.7'lik bir düşüşe rağmen, üreticiler tarafından 2020'ye göre %3.4 daha fazla (1,3 milyardan fazla) telefon satışı gerçekleşti.

Samsung, Apple ve Xiaomi'nin önünde zirvede kaldı. 2020'de satışlarda eskiden üçüncü olan Huawei, %81'lik büyük bir düşüşün ardından eski yan kuruluşu Honor'un gerisine düşerek genel olarak 9. sıraya geriledi.

Bu pandemi yılında en büyük kazanan, satışlarını %48,6 oranla, diğer tüm büyük üreticilerden daha fazla artıran Realme oldu.

Omdia, LG'nin akıllı telefon pazarından çekilme kararının Motorola'ya yardımcı olduğunu açıkladı. Lenovo'nun sahip olduğu marka, Kuzey Amerika ve Latin Amerika bölgelerinde pazarını genişletirken sevkiyatları artırdı.

Tecno, son 12 ayda iyi performans gösteren başka bir marka. Gelişmekte olan bölgelerde rekabetçi fiyatlarla cihaz satmayı o kadar iyi başardı ki, toplam sonucunu %31,7 oranında artırdı.

Yıl genel olarak olumlu geçmiş olabilir, ancak son üç ay 2020 Tatil sezonu kadar iyi değildi. Omdia'nın raporu, Xiaomi, vivo ve Oppo'nun düştüğünü, Samsung, Apple ve Realme'nin hacimlerini artırdığını gösteriyor.

Omdia Baş Analisti Zaker Li, bunun nedeninin, düşük kaliteli akıllı telefonların üretimini etkilediği için bileşen tedariği eksikliği olduğunu söyledi.

Yeni yıldan beklentiler ise, belirsizliklerin devam etmesi ve tedarik zinciri sorunlarının aksamaya devam etmesi yönünde.

Yorumlar
Sehriyar
Xiyomi not9s gelecekmi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.