George Zimmer- Men’s Wearhouse

Tekstil devi Men’s Wearhouse’un kurucusu George Zimmer, 1973 yılında kurduğu şirketten yıllık hissesdarlar toplantısında geçen Çarşamba kovuldu.

Zimmer 1991 yılında şirketin CEO’su olmuştu.

Steve Jobs- Apple

Apple’ın efsane haline gelen CEO’su Steve Jobs, 1976 yılında kurduğu ve 1980’de halka açtığı şirketinden 1985’te Apple çalışanlarını strese soktuğu gerekçesiyle yönetim kurulu kararınca kovuldu.

Apple’dan ayrı kaldığı yıllarda Pixar şirketini kuran ve CEO’su olan Jobs, 1997 yılında Apple’a geri döndü.

Pixar, 2006’da 7,4 milyon dolara Walt Disney’e satıldı.

Richard Schulze- Best Buy

Minnesota’da kendi mahallesinde 1983 yılında açtığı teknik ürünler satan mağazayı Best Buy gibi dev bir perakende zincirine dönüştüren Richard Schulze, şirketi 1983’te halka açtı ve 1992’de 1 milyar dolar ciro elde etti.

2002-2009 yılları arasında şirketin CEO’su olan Schulze, görevini kötüye kullandığına yönelik çıkan skandalın ardından görevi bıraktı.

John Rigas- Adelphia Communications

Genç yaşta ailesinden borç alarak yerel bir sinema salonu satın alan John Rigas, kardeşiyle birlikte yerel bir kablo ağı devi yarattı.

Ancak Adelphia CEO’su olarak milyarlarca borcu şirket yönetim kurulu üyelerinden ve yatırımcılardan sakladığı ortaya çıkan Rigas, şirketten kovuldu.

Rigas, 2005 yılında kendisine karşı açılan davada 15 yıl hapis cezası aldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.