Thrust 2
1983 yılında, John Ackroyd tarafından tasarlanan Thrust 2`yi Richard Noble kullandı. 1048 km/sa hıza çıkarak o ana kadar varolan tüm rekorları geride bıraktı. Yıldırım jet uçaklarından, single Rolls-Royce Avon jet motoru ile güçlendirilmiştir. Rekoru 1997`de Nobel ikinci arabasını üretene kadar elinde tuttu. Yeni modeli Thrust SSC bu rekoru 177 km/sa hız farkıyla geçmiştir.

Thrust SSC
1997 yılında Thrust SSC, Amerika`daki Black Rock çölünde test edildiğinde 1228km/sa hız ile ses bariyerini bile geçmiştir. Thrust SSC ilk olarak iki Rolls-Royce Spey 202 turbo fan jet motoru ile hızlandırılıyor. Daha sonra bu hız üçüncü motor a Rolls-Royce Spey 205 turbo fan jet motoru tarafından arttırılıyor. Hızlı olabilir, ama ekonomik olduğunu söylemek imkansız. Bu model her bir saniyede 4 galon benzin yakıyor.

Vampir
Vampir(Vampire) iki nedensen dolayı bu kadar ünlü. Birincisi İngiliz kara hız rekorunu 483km/sa hız ile elinde tutuyor. İkincisi ise sunucu Richard Hammond arabayı takdim ederken kaza yaptı. Bu yüzden komaya girdi. Neyseki daha sonra sağlığına kavuştu. Vampire`de yeniden inşa edilerek başarıya ulaştı.

Chrysler Turbine
Chrysler Turbine`in üretimine 1963 yılında başladı.Sadece 55 adet üretildi ve bunlarda sadece test amaçlı kullanıldı. Chrysler`ın dördüncü nesil motoru her türlü yakıt ile çalışabiliyordu; dizel, benzin, gazyağı, havacılık yakıtı ve alkol gibi. 44,500rpm dönüş yapabiliyordu. Jet motorlu olmasına rağmen 100km/sa`e çıkışı 12 saniye sürüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.