Güncel

Kürtaj için beklenen yasa sonunda çıktı

Biden Beyaz Saray, Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade'i bozan kararının ardından ortaya çıkan bazı mahremiyet konularını desteklemek için bir adım attı.

Kürtaj için beklenen yasa sonunda çıktı

Kürtaj erişimi ve diğer sorunları ele alan yeni bir yürütme emrinde Beyaz Saray, eylem sonucunda hangi politikaların değişebileceği açık olmasa da, üreme sağlığı arayan insanlar için mahremiyet korumalarını artırmaya çalıştığını öne sürdü.

Emir, “hassas sağlıkla ilgili verilerin aktarımı ve satışının ve dijital gözetimin neden olduğu hasta mahremiyetine yönelik potansiyel tehdide” işaret ediyor. Ve FTC gibi diğer kurumlara bazı rehberlik sunuyor, ancak yeni düzenlemeler önermekten de geri duruyor.

Düzenleme bunun yerine pek çok şeyi FTC'nin ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanının takdirine bırakıyor gibi görünüyor. Örneğin, FTC başkanının "üreme sağlığı hizmetleri hakkında bilgi ararken ve bu hizmetlerin sağlanması hakkında bilgi ararken tüketicilerin mahremiyetini korumak için eylemleri düşünmeye teşvik edildiğini" söylüyor. Ayrıca, Başsavcı ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri'nin “tüketicileri sağlık mahremiyetlerini en iyi nasıl koruyacakları konusunda eğitmek ve sağlıkla ilgili hassas bilgilerinin toplanmasını ve paylaşılmasını sınırlamak için önlemler alması” gerektiğini belirtiyor.

Biden'ın yürütme emri, mahremiyet savunucuları ve aktivistlerin federal mahremiyet düzenlemelerinin eksikliğinin Roe kararı sonrası kürtaj isteyen insanlar için korkunç sonuçları olabileceği konusunda uyarmalarının ardından geldi. Dönem izleme uygulamaları aşırı derecede ilgi gördü, ancak uzmanlar sorunun tek bir uygulama türünden çok daha derinlere indiğini söylüyor. Ve yürütme emri, veri komisyoncuları veya teknoloji şirketlerinin geniş kişisel bilgi toplaması gibi konulara değinmese de, konu Kongre'nin dikkatini çekti. Biden'ın yürütme emriyle aynı gün, Meclis Gözetim Komitesi'nden bir grup Demokrat, beş veri komisyoncusu ve beş popüler döngü izleme uygulamasının arkasındaki şirketler hakkında bir soruşturma başlattı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.