Kim Jong-un' un saç kesimi

Bir kaç yıl kadar önce Kim Jong-un'un saç kesimi modaydı. Kuzey Kore'deki erkekler liderlerinin saç kesimini ona benzeyebilmek adına tercih ediyorlardı. Fakat Kim Jong-un'un kendini taklit eden insanlardan rahatsız olması sebebiyle bu model kesim 'devlet onaylı saç kesimi' listeden çıkarıldı.

Starbucks

Starbucks'tan daha emperyalist ne olabilir ki? Bu nedenle Starbucks'ın Kuzey Kore'de herhangi bir şubesi bulunmuyor. Kuzey Kore'de onlarca kahve dükkanı var. Buraya kadar herşey normal. İşin ilginç yanı ise bu kahve dükkanları inanılmaz derecede Starbucks'a benziyor. Ve bu Starbucks benzeri kahve dükkanlarındaki kahve çeşitleri Starbucks ürünlerinin birebir kopyası.

Saç boyası

Kuzey Kore''de saçlarınızı sarıya, kızıla ya da yeşile boyamak gibi bir seçeneğiniz yok. Herkesin saçı siyah olmak zorunda olsa da sadece grileşmeye başlayan saçlarınızı siyaha boyamanıza izin veriliyor. Kuzey Kore''de saç boyamak ''kapitalist bir eylem'' olarak kabul ediliyor. Yine de yasaklara rağmen saçınızı boyatmayı başarırsanız hem siz hem de kuaförünüz cezalandırılıyor. Cezanın ne olacağı belli değil ama Güney Kore dizisi izleyen ve evinde İncil ile yakalananlar gibi idam edilebilirsiniz...

McDonald's

Kuzey Koreliler'in McDonald's ürünleri tüketmesi de yasak. Kaldı ki herhangi bir McDonald's mağazası bulunmadığından bu eylemi gerçekleştirmek zaten imkansız. İnanamayacaksınız ama bazı Kuzey Kore elitleri McDonald's ürünleri yiyebilmek için Çin'e gidiyorlar!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.