Güncel

Linux cephesinden Microsoft'a çalım!

Linux cephesinden Microsoft işletim sistemi için akıllıca bir hamle...

Linux cephesinden Microsoft'a çalım!

İşletim sistemleri dünyasındaki iki dev arasında yıllardır bir mücadele sürmeye devam ediyor. Bir tarafta özgür yazılım Linux, diğer tarafta Bill Gates'in kurucusu olduğu Microsoft işletim sistemleri ailesi.

Linux'ı kurarak Microsofta vurduğu darbeye bir yenisini daha katan Linus Torvalds Microsoft'un Android ve Linux tabanlı sistemlere açtığı patent davalarının aleyhine bizzat mahkemeye giderek rapor verdi!

1333645547_20080719191209.jpg
Hatırlayacağınız üzre Microsoft firması, federal mahkemeye ve A.B.D Uluslararası Ticaret Komisyonu'na (ITC) Motorola ve Google Android'in de içinde bulunduğu şirketleri patent ihlali konusunda şikayet etmiş, dava açmıştı.

Patent ihlali konusunda mahkeme, Microsoft'un şikayetlerinden 4'ünü doğru buldu, ve ihlal edilen patentlerin olduğunu ortaya çıkarmıştı. Microsoft ile aralarında gerginliği devam eden Linux'ın kurucularından Torvalds mahkemeye giderek, yargıcın verdiği kararın yanlış olduğunu savundu: "Motorola, bahsedilen patentin içeriğiyle ilgili benim yazdığım bir yazıyı buldu..Ve benim yazım, Microsoft'un patent aldığı tarihten 3 sene önce yazılmıştı." dedi...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.