Lionel Messi Barcelona'dan neden ayrıldı!

Arjantinli yıldız Barcelona'ya gözyaşlarıyla veda etti ve şu soru akıllara geldi! Lionel Messi neden ayrıldı? İşte cevabı!

Lionel Messi Barcelona'dan neden ayrıldı!

Arjantinli yıldız Lionel Messi, 21 yıl formasını terlettiği Barcelona'dan gözyaşları içinde ayrılırken, futbolseverlerin aklında "Messi neden ayrıldı?" sorusu belirdi.

Lionel Messi kariyerine Barcelona altyapısında başladı. Messi, büyük başarılar elde ettiği Barcelona'dan ayrılmak zorunda kaldı. Barcelona başkanlığına Joan Laporta'nın seçilmesinin ardından Messi'nin takımda kalmasına kesin gözüyle bakılırken, yeni sözleşme La Liga'nın maaş sınırına takıldı.

Barcelona'nın gelirleri salgın sonrasında büyük ölçüde azalırken, Messi'nin kulüp gelirlerini aşan oyuncu maaşları nedeniyle takımda kalması imkânsız hale geldi.

Messi Ayrılığının Asıl Nedeni Neydi!

Lionel Messi Barcelona'dan neden ayrıldı! - Resim : 1

La Liga'nın FFP kuralları nedeniyle Arjantinli yıldızla yollarını ayırmak zorunda kaldığını belirten Başkan Joan Laporta, şunları söyledi: "Leo Messi Barcelona'da kalmak istedi. Bir anlaşma yaptık. Ama bize korkunç bir miras kaldı. Oyuncu maaşları kulüp gelirlerinin yüzde 110'unu oluşturuyor. Messi'ye verecek bir maaş farkımız yok. La Liga limitleri bizi sınırlıyor. Messi'nin gidişiyle ilgili her şey La Liga'nın FFP kurallarıyla ilgili. Beklediğimizden çok daha fazlasını harcıyoruz. Büyük bir maaş bütçemiz var ve bu bize imkân bırakmıyor. FFP nedeniyle Messi ile anlaştığımız sözleşmeye uyamadık" açıklaması ile ayrılık konusuna açıklık getirdi.

La Liga Kuralları Gereği Ayrılmam Gerekti!

Pazar günü düzenlediği basın toplantısında Katalan ekibine gözyaşları içinde veda eden Messi, ayrılma nedeninin ekonomik olduğunu belirterek, "Barcelona'da çok güzel anılarım var. Ancak, ilk kez sahaya çıkmak bir rüyaydı. O anı asla unutmayacağım. Sonra her şey harikaydı ve her şey başladı." O ilk anı asla unutmayacağım. Bu kulüpten ayrılmak hayatımı tamamen değiştirecek. Barselona'da devam edemedim. Ben ve kulüp Laporta, elimizden geleni yaptık ama La Liga buna izin vermedi. 13 yaşından beri Barselona'dayım. 21 yıl sonra, karım ve üç küçük oğlum çocuğumla birlikte buradan ayrılıyorum. Geri dönmeyeceğimizi kesin olarak söyleyemem çünkü burası benim evim." dedi.

Barcelona İle Harika Bir Kariyer!

Barcelona'nın altyapısından yetişen Messi, 17 sezon forma giydiği İspanyol ekibiyle 10'u La Liga, 4'ü UEFA Şampiyonlar Ligi olmak üzere 34 kupa kazandı. Barcelona ile tüm kulvarlarda 778 maça çıkan Arjantinli futbolcu, 672 kez rakip fileleri havalandırdı.

Bu dönemde Messi, yılın oyuncusuna verilen Altın Top (Ballon d'Or) ödülünü 6 kez kazandı.