Londra'nın ünlü siyah taksileri Uber'in uygulamasında listelenecek

Uber, Londra'nın ünlü siyah taksicilerini uygulamasında listelemeye başlama planını duyurarak, taksi endüstrisini kazanma çabasında bir zafer daha elde etti.

Londra'nın ünlü siyah taksileri Uber'in uygulamasında listelenecek

Hizmet 2024'ün başlarına kadar kullanıma sunulmayacak ancak Londra'daki bazı taksi şoförleri şimdiden kayıt olmaya başladı. Uber, Londra'daki 15.000 taksi şoförünün tamamının "artık Uber seyahat yönlendirmelerine kaydolma fırsatına sahip olacağını" söyledi. Şirket yakın zamanda New York City, Paris, Roma ve Los Angeles'taki taksi filosu sahipleriyle, sürücülerini uygulamasında listelemek için anlaşmalar yaptı.

New York'un sarı taksilerinin yanı sıra, Londra'nın siyah taksileri de tartışmasız dünyanın en ikonik taksileri. Bu sadece Uber için sembolik bir zafer değil, aynı zamanda Uber'in amaçlarına karşı hala ihtiyatlı davranan taksi sahiplerinin güvenini kazanmaya da yardımcı olabilir.

Londra'nın ünlü siyah taksileri Uber'in uygulamasında listelenecek

Aslında Uber'in taksicileri uygulamasına dahil etme girişimlerinden herkes memnun değil. 10.000 sürücüyü temsil eden bir ticaret grubu olan Lisanslı Taksi Şoförleri Derneği (LTDA), sürücülerin uygulamaya akın edip etmeyeceği konusunda şüpheleri olduğunu açıkladı.

LTDA genel sekreteri Steve McNamara yaptığı açıklamada, "Temsil ettiğimiz Londra lisanslı taksi şoförlerinden veya yolcularımızdan bu ortaklığa yönelik bir talep yok" dedi. “Bu tek taraflı duyuru öncesinde ne LTDA'ya ne de diğer taksi ticaret gruplarına danışılmadı. Yolcu güvenliğinden Londra'daki işçi haklarına kadar her konuda iyi belgelenmiş, zayıf sicili göz önüne alındığında üyelerimizin uygulamaya katılmayı düşüneceklerine bile inanmıyoruz."

McNamara, sürücülerin halihazırda Gett, Taxiapp, FreeNow ve ComCab gibi çok sayıda uygulama aracılığıyla Londra'daki siyah taksiye binebileceklerini belirtti. "Londra'nın ikonik, dünyaca ünlü siyah taksi ticaretini Uber ile aynı hizaya getirerek lekelemekle hiçbir ilgimiz yok" diye ekledi.