Güncel

Lordlar kamarası Drone uçuşlarına sınırlama getiriyor!

İngiltere, insansız hava araçları kategorisinde yer alan drone'lara izinsiz uçma yasağı getiriyor.

Lordlar kamarası Drone uçuşlarına sınırlama getiriyor!

İngiltere, teknolojinin hızla gelişmesi sonucu insansız hava araçları yelpazesine drone'ların da eklenmesiyle yeni bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Lordlar Kamarası şu anda uzun uzadıya drone kullanım mevzuatı hakkında konuşuyor.

The Guardian'ın haberine göre Lordlar kamarası, drone'ların sivil havacılık veritabanına kayıt edilmesini istiyor. Bu uygulama ile birlikte drone sahipleri uçuş yapabilmeleri için sivil havacılık veritabanında oturum açmak zorunda kalacak. Uygulama bu sayede yetkilileri, konum bilgisi gönderme, lojistik, uçuş süreleri, kamu şikayetleri ya da yaralanma gibi durumlarda hangi kullanıcının hangi drone ile uçuş yaptığı bu verilerle birlikte kayıt altına alınacak.

1425589741_img20150305230604.jpg

Gündemin insan güvenliği olduğu konuşulsa da asıl konu, şirketlerin casusluk faaliyetinde bulunma ihtimali. Drone'ların endüstriyel casusluk faaliyetlerinde kullanılma potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

Komite ayrıca ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı ile irtibatlı olarak drone'ların günlük uçuş planlarını ve kimlik numaralarının belirlenmesi yeteneğine sahip bir sistemin geliştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Umarız bu karar ülkemizde de yasalaşır. Geçtiğimiz aylarda İstanbul'da bir drone kullanıcısının Atatürk Hava Limanı üzerinde yaptığı uçuş denemesi paniğe yol açmış ve kullanıcı hakkında yasal işlem başlatılmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.