Güncel

LUNA'nın çöküşten günler sonra pompalamasının nedeni ne?

İşte LUNA'nın tamamen çöküşten günler sonra 'pompalamasının' nedeni! Pompalama devam edecek mi?

LUNA'nın çöküşten günler sonra pompalamasının nedeni ne?

Kripto para topluluğunu şok eden büyük bir çöküşün ardından Terra ( LUNA ) tokeni, yatırımcıların bir bölümü kripto paranın yeniden dirilişine bahse girerken bir pompalama faaliyetine tanık oluyor.

LUNA'nın çöküşten günler sonra pompalamasının nedeni ne?

LUNA, 1 dolarlık sabit değerini korumak için Terraform Labs tarafından algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST) ile birlikte geliştirilen bir tokendir. Bilindiği üzere 9 Mayıs ile 14 Mayıs arasında UST, 1 $'dan 0.15 $'a düşerek %85 ​​oranında değer kaybetti.

UST 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Luna, bu haftanın başlarında dolardan ayrılan ve bir sentin altına düşen UST ile olan bağlantısı nedeniyle çöktü. LUNA'nın fiyatı 9 Mayıs'ta 62 dolardan 14 Mayıs'ta bir sentin altına düşerek %99 oranında değer kaybetti.

LUNA 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak:CoinGecko

Coingecko.com'a göre, basın saatine göre, LUNA 13 Mayıs'dan 14 Mayıs'a (son 24 saatte) %364 artışla 0,0004 dolardan işlem görmeye başladı.

LUNA 24 saat fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Marj ticaretinin büyük borsalar tarafından yeniden listeleme belirtisi olmaksızın askıya alındığı göz önüne alındığında, pompa faaliyetinin LUNA'yı açığa çıkarmadaki zorluklardan kaynaklandığı varsayılabilir. 

Senaryo, belirli bir fiyattan açığa satmak amacıyla büyük miktarlarda borç alan kısa pozisyonlar ile tokenin değerinin artması için mükemmel bir ortam yaratır.

Terra'nın kurucusu özür diledi

Pompa aynı zamanda Terra'nın kurucusu Do Kwon'un yatırımcılardan ve genel LUNA topluluğundan özür dilemesiyle aynı zamana denk geldi.

Kwon, Twitter hesabı aracılığıyla, kurucuların varlıklar değer kaybetmeden önce büyük karlar elde ettiği diğer kripto dolandırıcılıklarının aksine, çöküşten fayda  sağlamadığını belirtti.

Kazaya yanıt olarak, Terraform Lab, bazı yatırımcıların kazadan kazanç sağlamayı umarak blok zincirini yeniden başlatmaya karar verdi. 

Bazı kripto gözlemcileri ve yatırımcıları, şimdi Terra'yı 2021'de değerinde önemli bir artış kaydeden Shiba Inu gibi meme paralarına benzetiyorlar. Terra'nın çöküşünden kaynaklanan panik nedeniyle, SHIB gibi kripto para birimlerinin eksikliği nedeniyle aynı kaderi paylaşabileceğine dair korkular var.

Terra'nın çöküşünün ardından, Kwon'un ABD dolarına sabitlenecek olan Basis Cash de dahil olmak üzere başarısız bir stabilcoin geçmişine sahip olduğu da ortaya çıktı . Ancak, stabilcoin 1 doların altında işlem gördükten sonra bunu başaramadı. 

İronik olarak, LUNA çöküşünden sekiz gün önce Kwon, Amerikalı-Kanadalı satranç oyuncusu Alexandra Botez ile yaptığı bir röportajda , kripto alanına giren şirketlerin % 95'inin öleceğini ve “şirketlerin ölmesini izlemenin de eğlencesi olduğunu” belirttiğini tekrar hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.