Güncel

Mac bilgisayar satışları düşüyor

Ortaya çıkan son rakamlara göre Apple'in Mac bilgisayar satışlarında düşüş oldu.

Mac bilgisayar satışları düşüyor

Araştırma şirketi Gartner'ın verilerine göre 2019 yılının üçüncü çeyreğinde Apple'ın Mac bilgisayar satışlarında önemli bir düşüş yaşandı. Gartner'ın 2019 üçüncü çeyrek verilerine göre Mac bilgisayar satışları bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.7 düşüş gösterdi.

Mac bilgisayar satışları düşüyor

Gartner'ın rakamlarına göre Apple, üçüncü çeyrekte 5.1 milyon adet Mac bilgisayar sevkiyatı yaptı. Bu rakam ise geçen yılın aynı çeyreğinde 5.299 milyon olmuştu. Bu da yıllık bazta yüzde 3,7 oranında .bir düşüş anlamına geliyor. Markanın pazar payı da bu düşüş oranında azaldı. Buna göre geçen yıl üçüncü çeyrekte yüzde 7.9 olan Apple'ın pazar payı 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 7.5'e düştü. hem adetsel hem de pazar payı anlamında düşüşe geçen Apple her şeye rağmen dünyanın dördüncü en büyük bilgisayar üreticisi olmaya devam ediyor.

Mac bilgisayar satışları düşüyor - Resim : 1

PC dünyasında işler nasıl?

Öte yandan Apple'da düşüş yaşanmasına rağmen Lenovo, HP, Dell ve Acer pazar paylarını artırdı. PC bilgisayar üreticilerinden sadece Asus yüzde 4.4 oranında bir pazar kaybı yaşadı. Bunun dışında diğer PC üreticilerinde ise yüzde 9.3 oranında bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.