Güncel

Made in Turkey-TURKOVAC

Yerli koronavirüs aşısının ismi belli oldu. İşte Türkiye’nin kendi imkanları ile geliştirdiği Covid-19 aşısı!

Made in Turkey-TURKOVAC

Kayseri Erciyes Üniversitesi bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından koronavirüse karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından desteklenen Covid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması 44, Faz-2 çalışması ise 250 gönüllü üzerinde yapıldı. Faz-2'nin raporlama aşamasının tamamlanmasının ardından yerli aşının Faz-3 çalışması başladı.

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Faz-3 aşamasına geçilen aşının adını Başkan Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. Erdoğan, yerli aşının kritik önemine dair de dikkat çeken ifadeler kullandı.

Covid-19 Aşısı TURKOVAC adını aldı.

Cumhurbaşkanı Erdogan "Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak için kendi aşımız kritik öneme sahiptir. Kendi aşımıza sahip olma konusunda son dönemece girmiş bulunuyoruz. Aşımızın seri üretimi ve yaygın kullanımına geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızı bir an önce aşılanarak kendileri ve sevdiklerini bu müsibetten korumalarını diliyorum. Faz-3 uygulamasına katılacak vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi. İlk Faz-3 uygulamasının yapıldığı programa katılan Erdoğan, "Aşının ismi ile ilgili gönlümden geçen, TURKOVAC. Bu isim uygundur" dedi.

SAĞLIK BANANI KOCA: BU GURUR MİLLETİMİZE AİT

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşının üçüncü fazının ilk doz uygulamasına video konferans yöntemiyle katıldı. Ankara Şehir Hastanesi'nden aşılama programına katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün önemli bir ana tanıklık ediyoruz. Özellikle Türk aşısı çalışmalarının başlaması ile birlikte ilk virüsün izole edilmesi ile birlikte aşı çalışmaları ülkemizde başladı ve devamında Erciyes Üniversitesi'nden Aykut Özdarendeli hocamızın laboratuvarında aşı çalışması başlamış oldu. Faz-1 ve Faz-2 safhalarını geçti. Faz-1 ve Faz-2 safhaları ile birlikte aşının güvenirliğini, immun yanıtını görmüş olduk. Bugün ise Faz-3 safhasına gelen bir aşımız artık var. Bu milletimizin gururu, bu gurur milletimize ait. Bundan sonraki safhada Faz-3 döneminde gönüllülere yapılıp etkinliğini görmüş olacağız. Faz-3 safhasına gelen aşıda özellikle etkinliğini biz görmek istiyoruz, devamında yaygın kullanıma geçilmiş olacak" dedi.

Faz-3 aşamasının ön görülen sürede tamamlanması ile birlikte seri üretimine ve yaygın kullanıma geçilmesi bekleniyor. Bu gönüllülerin bulunmasıyla da alakalı. Gelen bilgiler bu sürecin 4-5 ay içinde tamamlanmış olacağı yönünde. En geç yıl sonuna kadar bu aşının sonuçları çıkmış olması ve üretim kapasitesinin de yeterli olması kaydı ile TURCOVAC aşısının 2022'de kullanılabileceği tahmin ediliyor

Yorumlar
Dalca
Sanki Colaturca
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.