Güncel

Mahkeme WhatsApp Yasağını Kaldırdı

Brezilya'da uygulanmaya başlanan iki günlük WhatsApp yasağı 12 saat sonra kaldırıldı.


WhatsApp’ın dün Brezilya’da uygulamaya konulan iki günlük yasak kararı çok geçmeden bir üst mahkeme tarafından kaldırıldı. Bir üst mahkemeye göre Anayasal ilkeler göz önüne alındığında bilgi paylaşımı yapmadığı gerekçesiyle bir uygulamaya yasak getirip, milyonlarca kullanıcıyı etkilemek pek makul görünmedi. Yerel mahkeme tarafından verilen yasak kararı 12 saat sonra bir üst mahkeme tarafından bozuldu.

1450425003_brasil-banned-whatsapp-app-for-48-hours.jpg

Mahkeme WhatsApp Yasağını Kaldırdı

Yerel mahkeme, WhatsApp’a bir soruşturma kapsamında polisle iş birliği talebini reddettiği gerekçesiyle iki gün kapatma cezası verdi. Mahkemeye göre ülkenin en büyük uyuşturucu çetelerinden biri bilgi alışverişini WhatsApp üzerinden gerçekleştiriyor. 

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg mahkemenin yasak kararını “İnsanların verilerini saklamak için gösterdiğimiz çabaya karşın Brezilya’daki tüm WhatsApp kullanıcılarının cezalandırılmasını hayretle karşılıyorum” sözleriyle eleştirmişti. 

ilginizi çekebilir>> 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.