Mark Zuckerberg Çin’i Apple’a kaptırmak istemiyor

Sanal gerçeklik ve Metaverse evrenine yaptığı yatırımlarla bilinen Mark Zuckerberg, Apple Vision Pro tanıtımı sonrası daha hızlı hareket etmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Mark Zuckerberg Çin’i Apple’a kaptırmak istemiyor

Wall Street Journal'ın son raporlarına göre, Mark Zuckerberg yönetimindeki Meta, Çinli firmalarla diyalog halinde olup, VR (Sanal Gerçeklik) başlıklarını Çin pazarına sunmayı hedefliyor. Bu girişim, Meta'nın Çin'deki etkinliğini yeniden canlandırma ve ürünlerinin ulaşabilirliğini genişletme amaçlıdır. Ancak, bazı Çinli firmalar, Zuckerberg'in önceki beyanlarından ötürü kaygılarını belirtiyor ve potansiyel iş birliklerinin önünde engeller oluşturabileceğini ifade ediyorlar.

Haberlere bakıldığında, Meta ile görüşme sürecinde olan firmalardan birinin Tencent olduğunu görüyoruz. Şirket içerisindeki yöneticiler arasında gerçekleşen bir iç tartışmanın ardından Tencent'in kurucusu ve başkanı Pony Ma, görüşmelerin süreceğini kararlaştırdı. Ancak Tencent, öncelikle Meta'nın önerdiği işbirliği koşullarını tam anlamıyla kavramaları gerektiğini belirtti.

Mark Zuckerberg Çin’i Apple’a kaptırmak istemiyor

Meta bir anlaşma sağlanırsa, Quest 3 başlığı ile Çin pazarına giriş yapabilir. Haziran ayının başında Apple'ın Vision Pro'sundan önce duyurulan Quest 3, Pancake optik tasarımına sahip ve Quest 2'ye kıyasla hem ağırlık hem de kalınlık bakımından %40 daha hafif. Son Qualcomm yonga seti ile desteklenen bu başlık, önceki Snapdragon XR2 serisine kıyasla performansını iki katına çıkarıyor. Resmi lansmanı henüz gerçekleştirilmemiş olmasına rağmen, Meta ürünün fiyatını belirledi ve 499 dolarlık satış fiyatını duyurdu, bu da önceki modeline göre önemli bir artışa işaret ediyor.

Çin pazarında ByteDance tarafından satın alınan bir VR başlığı üreticisi olan PICO, dikkate değer bir etkiye sahip. PICO'nun PICO 4 serisi VR başlıkları, Meta'nın Quest 3'üne kıyasla fiyat açısından avantaj sunuyor. Ek olarak, Çin'deki VR başlık pazarı nispeten küçük olduğu için, Meta'nın Çinli firmalarla yapacağı iş birliklerinin başarısı, hatta Quest 3'ün tanıtılması durumunda bile belirsizlik taşıyor.