Mark Zuckerberg kafasından aşağı su döktü ama sıcaktan değil!

Mark Zuckerberg'in ALS hastalığı için bağış toplama kampanyası için izlediği yol farklı bir yol yeni bir akımı da başlatacak gibi görünüyor.

Mark Zuckerberg kafasından aşağı su döktü ama sıcaktan değil!

Amerikja'da faliyet gösteren ve ALS hastalığının tedavisi için çalışan ALS Association derneğine bağış yapılması için New Jersey valisi Chris Christie'nin önderliğinde başlayan "ya başından aşağı bir kova buzlu su dökersin yada hem bunu yapıp hemde 100 dolar bağışta bulunursun" kampanyası büyük ses getirmişti.

Mark Zuckerberg'i de bu iddiaya davet eden Vali Zuckerberg'e 24 saat süre vermişti. 24 saat tamamlanmadan Mark bir video çekti ve iddiayı kabul ettiğini belirterek yapması gerekeni yaptı.

Mark Zuckerberg bu iddiaya ortağı ve Facebook COO görevini üstlenen Sheryl Sandberg'ü, Netflix CEO'su Reed Hastings'i ve Microsoft'un onursal başkanı Bill Gates'i de davet etti. Bakalım bu iddiaya hangi isimler karşılık verecek bunu birlikte göreceğiz.

Not: ALS hastalığı nedir bilmeyenler aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyabilirler. 

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da anılan, merkezî sinir sistemindeomurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronlar) kaybından ileri gelen bir hastalıktır.

Hastalık, merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin (nöronların) kaybından ileri gelir. Bu hücrelerin kaybı kaslarda güçsüzlük ve erimeye (atrofi) yol açar. Ayrıca erken ya da geç hareketin birinci nöronu da hastalanır. Zihinsel fonksiyonlar ve bellek ise bozulmaz.

Kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma "bulber" alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir. 

Kaynak: Wikipedia

Umarız ülkemizde de insanlar bu kadar duyarlı olabilirler...