Güncel

Marmara Depremi ile ilgili korkutan açıklama: "Fay kırıldı kırılacak"

Olası Marmara Depremi hakkında bazı açıklamalarda bulunan yer ve gökbilimci Naci Görür korkutucu bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar.

Marmara Depremi ile ilgili korkutan açıklama: "Fay kırıldı kırılacak"

Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına konuk olan  yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür korkutucu bazı açıklamalarda bulundu. Görür olası İstanbul depremi hakkında bazı yorumlarda bulundu. Buna göre Marmara depreminin sadece İstanbul'u değil güneyde de etkili olacağının altını çizdi.

Marmara Depremi ile ilgili korkutan açıklama

deprem

Naci Görür: "Türkiye ölçeğinde konuşursak buna İstanbul ve her yer dahil. Deprem kuşaklarındaki kentlerimizi deprem dirençli kentler haline getirmeliyiz. Mesela Japonya'da her kent öyle. Kaliforniya'daki çoğu yerler böyle. Önce kentin tehlike analizini yapacağız. Fay sistemlerini, sismik, sismolojik, jeoteknik özelliklerini belirleyip, kent planlamasını sismik parametrelere bağlı olarak yapmalıyız. Belediye başkanı nereye bina yapılır nerede yapılmaz, bunu görecek. 'Şurada zemin çürük, şurada yer ivmesi fazladır, şurası yeşil alan olmalı, zinhar buraya ev yapılmaz' denmelidir. İzmir'de körfez fayının olduğu yere asla binalar yapılmamalıydı. Bütün binalar orada. Körfez'in başlangıcında delta çökellerin üzerlerine yapılmaması gerekir. Neresi sağlam belediye başkanı bilecek. Aktif fayları kesmeyecek."

'Bu fayın güneyindeki blokta stres yoğunluğu kuzeye nazaran 10 gibi fazla olacak, buranın jeolojik yapısı gereği. kuzeyden daha fazla hasar verebilir. Bursa, yalova, gemlik bandırma, biga depreme hazırlanmalı. Deprem güneyde olmasa bile vereceği hasar kuzey bloğundan fazla olabilir' dedi. Bu stres şu anda kuzey anadolu fayı'nın bir adalar fayı segmanı ile kumburgaz fayı üzerinde kilitli. o nedenle marmara'da deprem olursa ya adalar fayı üzerinde olur. bu aşağı yukarı 43 kilometredir. tamamı kırılırsa maksimum 7 büyüklüğünde deprem üretir. veya kumburgaz fayı, yeşilköy, silivri açıklarında uzanır. Bu 65 kimoletredir. Bu kırılırsa da minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretir. Tekirdağ kısmı tartışmalı, oraya girmeyeceğim. dolayısıyla dikkatlerimiz orada. Marmara fayı kırıldı, kırılacak. kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek. halbuki yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu fayın güneyinde stres birikimi kuzeyinden çok daha fazla.”

Yorumlar
Yüksel
Mart 27 ve nisan ayına dikkat edilmeli gerekirse köyü olanlar köylerine gitmesi en doğrusu olur tam tarihini bilsek köyümüze gideriz tam tarihi bilmiyoruz 20 yıllık 4 katlı binada oturuyoruz nekadar dayanıklı bilmiyoruz kiracıyız bizim için daha zor olucak ölen ölürde geride kalanları daha çok zor günler bekler çünkü fırsatçılar busefer kiraları 2 veya 3 katına çıkarır Allah halimize acıyıp yardım etsin
Cevapla
YASİN
NEDEN Mart 27 ve nisan ayı?
Judjhhek
Iidihnidnhken Bjekhhdk nuri Bhdnnjdm
Cevapla
Yasar
Nisan ayı son haftaya dikkat
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.