Güncel

Mars şu an Dünya'ya en yakın konumda!

Güneş Sistemi'nde Dünya'nın ardından Güneş'e en yakın dördüncü gezegen olan Mars, Dünya'ya 57,6 milyon kilometre uzaklıkla 2003'ten bu yana en yakın konuma ulaştı.

Mars şu an Dünya'ya en yakın konumda!

Mars, Dünya'ya 57,6 milyon kilometre uzaklıkla 2003'ten bu yana en yakın konuma ulaştı. Şu an internet üzerinden Mars'ın görüntülerini canlı olarak izleyebilirsiniz. 

Güneş Sistemi'nde Dünya'nın ardından Güneş'e en yakın dördüncü gezegen olan Mars, Güneş'e 230 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dünya, Güneş yörüngesindeki yolculuğunu 365 günde tamamlarken, Mars 687 günde tamamlıyor. Yani hemen hemen iki katı diyebiliriz.

Dünya ile Mars'ın en yakın konuma gelmeleri için Mars'ın Güneş'e en yakın olduğu konumun, Dünya'nın Güneş'e en uzak olduğu konumla paralel olarak çakışması gerekmekte. Bu olay en son Mars'ın 2003'te 55,6 milyon kilometre uzaklıkla Dünya'ya en yakın konuma gelmesiyle gerçekleşmişti. 

Mars Dünya'ya en yakın konumda!

Gelecek olan yakınlaşmanın 2020 yılından önce gerçekleşmesi beklenmiyor. Peki bu çakışmanın bizler için bir tehlikesi var mı? Bazı kanallar bu durumun Dünya'yı etkileyebileceğinden söz etmekte. Ancak derinlemesine bu konuyu araştırdığımız zaman aslında sadece bir konum değişikliğinden ibaret olduğunu görüyoruz. Yani korkulacak bir şey yok. Bu anın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Bundan önce 27 Temmuz akşamı Kanlı Ay Tutulması ile gözlere şenlik kazandıran gök olayı, birçok kişi tarafından ilgiyle karşılanmış ve fantastik görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olmuştu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.