Güncel

Mars roketi Starship test sırasında patladı!

Mars roketi Starship test sırasında patladı. Korkulu anların görüntüleri kameralara da yansıdı. İşte olayın görüntüleri.

Mars roketi Starship test sırasında patladı!

SpaceX, ilk yörüngesel fırlatma için Starship roketini hazırlamanın ortasında. Ancak şirketin Teksas, Boca Chica'daki tesisinde yapılan testler sırasında ortaya çıkan patlama ciddi bir gerileme anlamına geliyor.

Patlama saat 17.20 sıralarında meydana geldi. Olay şiddetli olduğu kadar beklenmedikti. Anomalinin nedeni veya olay sırasında herhangi birinin yaralanıp yaralanmadığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Patlamayı dev itici roketin çevresinde önemli miktarda yangın izledi. Olaydan bir saat sonra fırlatma rampasından alevler ve dumanlar hala görülebiliyordu, ancak test alanındaki durum kötüleşmiyor gibi görünüyordu.

Mars roketi Starship test sırasında patladı!

Bugün statik bir yangın testi beklenmiyordu ve fırlatma rampası böyle bir test için hazırlanmamıştı veya temizlenmemişti. Doğrudan güçlendiricinin altından havalandırma, güçlü bir ateş topu ve şok dalgası üreten patlamadan önceki anlarda çarpıcı biçimde arttı.

Elon Musk liderliğindeki şirket şu anda Starbase olarak bilinen Boca Chica tesisinde Super Heavy Booster 7'yi test ediyor. Musk, Temmuz ayında sistemin yörüngesel bir test uçuşunu umuyordu, ancak bugünün olayları göz önüne alındığında bu pek olası görünmüyor. Booster 7'nin patlama sırasında düzinelerce Raptor motorunda veya güçlendiricinin kendisinde bir tür hasar ortaya çıkmış olması muhtemel. SpaceX'in güçlendiriciyi düzeltmesi (veya değiştirmesi) ve anormalliğin nedenini belirlemesi gerekecek. Ayrıca olayın, güçlendiriciyi kaldıran ve yerinde tutan "yemek çubukları" olarak bilinen bir çift mekanik kolla donatılmış fırlatma yuvasına zarar verip vermediği de belli değil. SpaceX, kargo ve yolcuları yörüngeye, Ay'a ve Mars'a taşımak için tasarlanmıştı. Şirket şu anda NASA ile sistemi astronotları ay yüzeyine indirmek için bir araç olarak değiştirmek için sözleşme altında. Federal Havacılık İdaresi (FAA) yakın zamanda SpaceX'i site genişletme için temizledi ve Starship'i açılış lansmanına yaklaştırdı.

Yorumlar
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
ÇİN, RUSYA VE TÜRKİYE SABOTAJ YAPTI.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.