Güncel

Mars'a gitmek için sıraya girdiler

Kızıl Gezegen'e gitmek isteyen 80 bin kişi sıraya girdi.

Mars'a gitmek için sıraya girdiler

Mars'a insan göndermeyi amaçlayan projelerden biri olan ve Mars macerasını televizyon programına dönüştürmeyi amaçlayan Mars One, birkaç ay içinde tam 80 bin başvuru aldı.

Hollanda merkezli Mars One şirketi, yaklaşık bir yıl önce Mars'ta koloni kurmayı ve bu macerayı bir televizyon şovuna çevirmeyi amaçlayan projesini duyurdu. Şirket, 2023'te gerçekleştirilecek geri dönüşü olmayan yolculuk için dört erkek ve dört kadının seçileceğini duyurdu.

Guardian'ın verdiği bilgiye göre, şirketin hiç de kolay olmayan projesi için sadece iki hafta içinde 80 bin kişi başvuru yaptı. Başvuruların, 120 ülkeden geldiği belirtildi.

Mars One, gönüllülerin ne roket biliminde ne de astronomide uzman olması gerektiğini belirtiyor. Gönüllülerde aranan iki özellik, en az 18 yaşında olmaları ve çelik gibi sinirlere sahip olmaları.

Şirket, Mars'a yapılacak yolculuk için ana eğitim ve uzay aracı inşasının 2016-2022 arasında gerçekleşeceğini açıklamış, baş edilmesi gereken en büyük sorunun ise yolculukta maruz kalınacak radyasyon olduğunu belirtmişti.

Ancak yolculuğun başarılı olması halinde on binlerce insan arasından seçilecek gönüllülerin karşılacağı çok sayıda başka sorun da var: Mars'ta temiz su yok, hava solunamıyor, gezegen radyasyon fırtınaları altında kurumuş durumda ve yüzey sıcaklığı pişmeniz için ideal.

NEDEN MARS'A GİTMEK İSTİYORSUNUZ?

Mars One, bir hayal olmadığını açıkça ortaya koydukları projelerinde yer alacak gönüllülerin, verecekleri karardan emin olmalarını istiyor.

Amerika'da 38 dolar olan başvuru bedeliyle yolculuk için aday olabilirsiniz. Başvurunun ardından, 'Neden Mars'a gitmek istediğiniz' ve 'Dünya'ya dönmeyecek olmanın nasıl bir his oluşturduğu' gibi soruları cevaplıyorsunuz. Dahası, espri anlayışınızın nasıl olduğu da merak ediliyor.

Mars One'ın sağlık yetkilisi Norbert Kraft, "Seçeceğimiz insanlar belli bir özgeçmişe sahip olan insanlar olmayacak... Görevine en bağlı, en yaratıcı, dirençli ve motivasyonu yüksek insanları seçeceğiz" dedi.

7 YILLIK EĞİTİMDEN GEÇECEKLER

Mars One, 2015 itibarıyla 28-40 gönüllü belirleyecek. Gönüllüler, farklı gruplar halinde 7 yıl süren bir eğitimden geçecekler. Ancak bu Mars'a gitmeleri için yeterli olmayacak.

Yıllar süren eğitim sonrasında, kimin Mars'a gideceği, Mars One şovunun izleyicileri arasında yapılacak oylamayla belirlenecek.

Ancak bu noktaya gelinebilmesi için, Mars One'ın yıllar sürecek bir bağış kampanyası ve Ar-Ge çalışması yapması gerekiyor. Şirketin kurucularından Bas Landsorp, Los Angeles Times'a yaptığı açıklamada, 'Mars'a insan göndermek ve orayı yaşanabilir kılmak için 6 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu, televizyon şovuyla bu parayı toplayabileceklerini' söyledi.

Yorumlar
yavuzHAN
Bence bu bir oyun. Sirket kolay qara kazanmanin yolunu bulmus. Marsa gitmek :-)
Cevapla
Misafir
manyak bunlar ya..yolları açık olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.