Filmde 'Kızıl Gezegen'de yaşanan bir fırtına sonucu, ekip, Mark Watney'in öldüğünü var sayıyor ve onu arkalarında bırakarak Dünya'ya geri dönüyor. Mars'ta fırtınaların yaşandığı doğru olsa da gezegenin atmosferinin yoğunluğunun gezegenimizin atmosferinin yüzde 1'ine denk geldiği hesaba katıldığında yaşanan fırtınaların bu denli yıkıcı olması olası değil.

Başka bir deyişle filmin ana konusunun aksiyon tutkunu Hollywood'un abartısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira normal koşullarda Mars'ta bu denli kuvvetli bir fırtınanın oluşması mümkün değil.

Mars'ın yüzeyinde uzun yürüyüşler yapan ekibin gezegenimizden çok da farklı olmayan bir biçimde yürüdüğüne belirten uzmanın normal koşullarda Mars yürüyüşünün Ay'dakine benzer olması gerektiğini belirtiyor.

Filmde Mars'ta tek başına mahsur kaldıktan sonra kendi yiyeceğini yetiştirmeye başlayan astronotun uyguladığı metotlar da biraz abartılı bulunmuş durumda.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.