Güncel

Mars'ta su aramak için ilk defa bir kaya delindi

Yıllardır gizemini koruyan Kızıl Gezegen'de bu defa daha ayrıntılı çalışmalar sürdürülüyor.

Mars'ta su aramak için ilk defa bir kaya delindi

NASA tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki robot olan Curiosity (Merak), Mars yüzeyindeki ilk kaya delme işlemini dün başarıyla gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri kızıl gezegende bulunan Meraklı, bu gezegende yaşam izi arıyor. Uzay aracının gezgendeki 6 ayında gerçekleşen işlem için iki haftalık bir hazırlık değerlendirilmesi yapıldı. Hedef kayanın seçilmesinin ardından harekete geçen NASA bilim adamları kaya üzerinde iki adet küçük delik açtı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş, gezegenler arası en zeki robot olan Curiosity  delme işlemi sonucu ortaya çıkan bir tutam tozu, daha yakından incelemek amacıyla üzerinde bulunan laboratuvarlara boşaltmak için hazırlık yapmaya başladı. Gezginci robotun, elde ettiği tozu kimyasal ve mineral yapısını analiz etmek amacıyla üzerinde bulunan araçlara iletmesinin 5-6 günü bulması bekleniyor.
1360567281_fft2mm1429533.jpg

Robotik kolunun ucundaki matkap yardımıyla eskiden üzerinden su geçtiğine ilişkin işaretler bulunan düz ve üzerinde damarlar bulunan kayadan yavaş yavaş küçük parçalar koparan Curiosity, yaklaşık 7 dakika süren çabasının sonunda, kayada bir delik açtı ve elde ettiği görüntüleri Dünya'ya gönderdi.

Dünya'daki mühendislerin günlerce çalışması sonucu mümkün olabildi. Mühendisler çalışmaları sırasında, Curiosity'ye, kayayı, hafif hafif vurarak yüzeye çıkarma, deneme delikleri açma ve asıl delme işlemine hazırlık amacıyla bir "mini sondaj" yapma komutları verdi.

Yorumlar
ozhan
bi mars in suyunu cikarmamistik :-)
Cevapla
mustafa
adamlar kıyameti önleyecem diye uğraşmıyorlar zaten...
Cevapla
efe
arkadas neyaparsan yap kiyameti önlemeyemezsin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.