Mars’ta yaşam belirtileri bulundu! Eskiden yaşam var mıydı? - Page 1

2020 yılında Mars’a gönderilen uzay aracı Perseverance, heyecanlandırıcı çalışmalarını sürdürüyor. Mars yüzeyinin şimdiye kadarki en ayrıntılı fotoğrafını paylaşan NASA, şimdi de ilgi çeken bir başarı elde etti. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre Mars’ta yaşam olduğu kanıtlandı.


Mars’ta yaşam belirtileri bulundu! Eskiden yaşam var mıydı? - Page 2

Organik maddeler ortaya çıktı!


NASA’nın 30 Temmuz 2020’de Mars’a gönderdiği Perseverance uzay aracı geçtiğimiz yıl şubat ayından itibaren araştırmalara başladı. O zamandan itibaren araştırmalara devam eden uzay aracı yeni bulgulara ulaşmayı başardı. NASA’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre gezegendeki kayalarda organik maddeler ortaya çıktı.


Mars’ta yaşam belirtileri bulundu! Eskiden yaşam var mıydı? - Page 3

NASA, düzenlemiş olduğu bir konferansta Perseverance uzay aracının görevinin başlıkları üzerinden bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından Mars’ta yaşamın kanıtın olabilecek organik moleküller bulunduğunu duyurdu.


Mars’ta yaşam belirtileri bulundu! Eskiden yaşam var mıydı? - Page 4

Kızıl Gezegen’de daha öncesinde de organik madde bulundu. Ancak bu seferki örneklerin tortu ve tuzların toplandığı bir gölden gelmesi bilim dünyasında heyecana neden oldu.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.