Güncel

Martı'ya neden soruşturma başlatıldı?

Son günlerde adı sık sık soruşturma dosyalarıyla gündeme gelen Rekabet Kurumu, bu kez de ünlü elektrikli scooter girişimi Martı’yı mercek altına aldı.

Martı'ya neden soruşturma başlatıldı?

Rekabet kurumu geçtiğimiz günlerde aralarında VavaCars, Letgo Otoplus ve Arabam.com gibi sektörün önde gelen isimlerinin de olduğu pek çok alım-satım şirketine açtığı soruşturma ile gündeme gelmişti. Henüz bu şirkete yönelik başlatılan soruşturma neticelenmeden şimdi de ünlü scooter girişimi Martı, kurumun radarına takıldı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, bir süredir Martı şirketi hakkında yürütülen ön araştırmalar tamamlanmış ve bu ön araştırmalar neticesinde elde edilen bilgi ve bulgular ciddi görünerek, şirket hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiş. Soruşturmanın konusu ise tabi ki Rekabet Kurulu’un 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4 ve 6. Maddeleri. Bu maddelere göre Martı, piyasada bulunan hakim pozisyonunu kötüye kullanıyor.

Martı'ya neden soruşturma başlatıldı?

İlgili maddelere göz attığımız zaman, söz konusu kanunun 4. Maddesi’nin;

“Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”

şeklinde, 6. Maddesinin ise;

“Bir veya birden fazla teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasındaki hâkim durumunu tek başına yahut başkaları ile yapacağı anlaşmalar ya da birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka aykırı ve yasaktır.”

şeklinde hüküm içerdiğini görüyoruz. Hukukçulara göre bu maddelere dayandırılarak başlatılan bir soruşturmanın sonucunda, soruşturma geçiren şirketin yüklü bir para cezasına çarptırılması kuvvetle muhtemel. Bakalım elektrikli scooter sektörünün lider ismi Martı bu süreci nasıl atlatacak.

Yorumlar
Yasin
Diğer Scooter şirketlerine neden açılmıyor o zaman??
Cevapla
Murat
Martıyı kargayı bırakın üç marketler zincirlerini mercek altına alın etiketlerle istedikleri gibi oynuyorlar devlet içinde devlet gibi gidada pahalılığın sebepleri bu 3 marketler zinciridir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.