Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlattı

Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlattı

Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlattı - Page 1
Mavi Balina oyunu intiharlarıyla ilgili son haber Ordu'dan geldi. Türkiye'de Mavi Balina'yı internetten indirip oynayan toplamda 142 çocuğun intihar ettiği söyleniyor. Dünya çapında da mavi balina oyunu yüzünden rekor sayıda intihar vakası var. Peki mavi balina oyununda ne var?
Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlattı - Page 2
Mavi Balina oyunu nedir içinde ne var? Mavi Balina oyununa bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.
Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlattı - Page 3
50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan 'yüksekten atlayarak ya da kendini asarak' intihar etme komutu veriliyor. 'Mavi Balina' adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.
Mavi Balina oyunundan kurtulanlar anlattı - Page 4
WhatsApp mesajı ile atılan Mavi Baline linkine tıklayınca... Hindistan'ın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de, intihar oyunundan kardeşinin durumdan haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu. 22 yaşındaki genç adam, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıklayarak şunları söyledi: