Güncel

Maymun çiçeği hastalığı yayılıyor! Bir ülkede daha görüldü

Üç ülke daha maymun çiçeği vakasını tespit ettiklerini duyurdu. Gittikçe yayılan hastalıkla ilgili endişeler artmaya devam ediyor. İşte detaylar.

Maymun çiçeği hastalığı yayılıyor! Bir ülkede daha görüldü

Koronavirüs salgını ile geçen süreden sonra şimdi maymun çiçeği hastalığı ortaya çıktı. Salgınla geçen yoğun iki yılın ardından yeni bir salgınla karşı karşıyayız. Covid-19 salgını ile ilgili olarak aşının bulunmasının ardından her şey yoluna giriyor derken yeni bir salgınla karşı karşıya kaldık. 

Pandeminin etkilerinden kurtulmaya başladığımız bu dönemde yeni bir pandemi ile karşı karşıyayız. Maymun çiçeği virüsü genel olarak ekolojik sistemin bozulmasından ve maymunların doğal ortamına giriş yapmamızdan kaynaklanıyor.

Maymun çiçeği hastalığı yayılıyor! Bir ülkede daha görüldü

maymun çiçeği

Maymun çiçeğinin yayılması hala devam ediyor. Söz konusu virüs bu kez de Çekya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Slovenya ülkelerinde görüldü. Böylece 21 ülkede kendini gösteren virüs daha fazla yayılmış oldu. Henüz Türkiye'de belirtisi olmayan hastalık son hızla yayılmaya devam ediyor.

Bugüne kadarki vakalar genel olarak Orta ve Güney Afrika'ya yapılan seyahatlerin ardından ortaya çıkıyordu. Şu anda dünya genelinde 237 maymun çiçeği vakası görüldü. Hastalık ile ilgili detaylar ise hala net değil. Bilindik belirtileri arasında ise ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, lenf bezlerinin şişmesi, titreme, halsizlik ve vücuttaki lekeler yer alıyor.

Uzmanlar, bu hastalıktan korunmak için herkesin aşı olmasına gerek olmadığını, yalnızca virüs kapmış olanların aşı olmalarının yeterli olacağını belirtiyorlar. 

Yorumlar
Nafile dünya
Dar ve sabit gelirli vatandaş zam aldıkça lhükumet elektrik dogalgaz tüpyoluyla paragöz evsahipleri kira yoluyla soyguncu market esnaf taifesi gıdaya bindirerek vatandaşı yoluyor yani vayandaş her ğeçen gün içeri giriyor bir önceki günü mumla arar hale geliyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.