Teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımızda da değişiklikler yaşanıyor. Bir dönem çok önemli gördüğümüz teknolojiler zamanla ortadan kalkarken yerini bir başka teknolojiye bırakıyor. Yaşımız kaç olursa olsun teknolojinin hızlı ilerlemesiyle beraber hepimizin bu tarz tecrübeleri olmuştur. İşte bir zamanlar hayatımızda yer alan ama artık birçoğunu kimsenin hatırlamadığı teknolojik ürünler ve teknolojiler.

Teyp Kaseti
İlk olarak 1963 yılında Philips tarafından geliştirilen bu teknoloji özellikle 1970 ve 1980'li yıllarda hem dünyada hem ülkemizde altın çağını yaşadı. 1990'lı yıllara kadar varlığını sürdüren manyetik bant teknolojisi ya da bildiğimiz adıyla teyp kasetler özellikle müzik albümlerinin kayıt edilmesinde kullanıyordu. Yıllar içinde üzerine tekrar tekrar ses kaydı da yapabileceğimiz kasetçalarla beraber kullandığımız bu teyp kasetleri de dijital teknolojilere yenik düştü ve aramızdan ayrıldılar.

Bir dönem bu manyetik bant teknolojisi veri depolama amacıyla da kullanıldı. Ancak 90 dakikalık bir teyp kaseti sadece 700 KB veri depolayabiliyordu. Bir süre sonra bu depolama teknolojisi yerini disket sürücülere bıraktı.

Kasetçalar
Kasetleri okumak ya da onlara ses kayıt etmek için kasetçalar cihazlarını kullanırdık. Genelde büyük boyutlara sahip olan bu ürünler yıllar içinde küçülse de teknolojinin hızına ayak uyduramadığı için tarihe karıştı.

8 inçlik disket sürücü
Ortalama bir mektup zarfı büyüklüğünde ve kareye yakın bir boyutu olan 8 inçlik disketler 1971-1976 yılları arasında kullanıldı. Ülkemizde 1980li yılların sonuna kadar görülen bu disklerin toplam hafıza 80 KB (evet yanlış okumadın) idi. Büyük ve hantal olmalarından dolayı fazla tutmayan bu teknoloji de tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.