Güncel

McDonald's, 'Sanal Restoran' için Metaverse hamlesi mi planlıyor?

McDonald's, 'Sanal Restoran' için 12 ticari markayı dosyalayarak Metaverse hamlesini planlıyor! İşte detaylar...

McDonald's, 'Sanal Restoran' için Metaverse hamlesi mi planlıyor?

Son haftalarda ve aylarda, daha fazla şirket Metaverse olarak bilinen sanal gerçekliğe ilgi duymaya başladı.

McDonald's, sosyal etkileşime dayalı çevrimiçi bir sanal dünya olan Metaverse'i keşfetmeye hazır görünen en son firma. Özellikle 4 Şubat'ta dosyalanan on iki ticari markadan on biri sanal restoranlara, sembollere, kafelere ve diğer sanal hizmetlere atıfta bulunuyor.

McDonald's, 'Sanal Restoran' için Metaverse hamlesi mi planlıyor?

Marka hukuku alanında uzmanlaşmış hukuk bürosu Gerben Fikri Mülkiyet'in kurucusu Josh Gerben, Twitter'da başvurulara ilk dikkat çekerek, fast-food şirketi McDonald's'ın toplam on başvuruda bulunduğuna dikkat çekti.

Avukat, ticari markaların, ünlü altın kemerlerin arkasındaki şirketin “gerçek ve sanal ürünler içeren sanal bir restoran” sunmayı ve “eve teslimat sunan sanal bir restoran işletmeyi” planlayabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Uygulamaya göre, McDonald's sanat eseri, ses ve video dosyaları için “indirilebilir multimedya dosyaları” ve ayrıca değiştirilemez jetonlar (NFT'ler) verebilecek. 

Ek olarak, ikonik Amerikan fast-food zinciri, McCafe markasını Metaverse alan adı için ticari marka tesciline de dahil etti. Marka, “yani çevrimiçi gerçek ve sanal konserler ve diğer sanal etkinlikler sağlayarak” eğlence hizmetleri sunmaya hazır olacaktır. 

Diğer hedefler arasında, kullanıcıların sosyalleşebileceği dijital toplanma yerlerinin yanı sıra sanal yiyecek ve içecek ürünleri gibi indirilebilir materyaller yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.