2. Neden tek yumurta ikizlerinin parmak izleri farklıdır?
Tek yumurta ikizlerinin parmakları aslında tamamen benzer genler olmasına rağmen aynı değildir. Bu durum tıp dilinde ise genotip olarak aynı fakat fenotip olarak farklıdır olarak tanımlanmıştır. Tek yumurta ikizlerinin benzerlik oranları çok fazladır. Kardeşlerin ikiz olup olmadıklarına parmak izine bakılarak karar vermek mümkündür. Parmak izinin ana hatlarını belirleyen neden her ne kadar genler olsa da, anne karnındaki fetüsün gelişimi parmak izinin şekillenmesine, dolayısıyla da farklılık göstermesine neden olur.

3. Ortalama insan boyu sürekli uzayacak mı?
Ortalama insan boyu her zaman sürekli uzayan bir durum değildir. Kişinin beslenmesine, sağlık şartlarına vb. koşullara göre farklılık göstermektedir. Kısaca yaşantının bir parçasıdır diyebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre ise 188 cm üzerindeki insanların, boyları nedeniyle sağlık problemlerinin arttığı görülmüştür. Bu durumun en temel sebebi ise 203 cm'den daha uzun insanların kalpleri bedenin tamamına kan pompalamada zorlanıyor.

4. Neden ateşimiz yükseldiğinde üşürüz ve titreriz?
Ateşimizin yükselmesi durumu vücudumuzda bulunan termostatın ısısının yükselmesiyle ortaya çıkmaktadır ve terlemediğimiz zaman da kan basıncımız yükselmediği için üşüme ve titreme durumu doğal olarak ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak vücut sıcaklığımız yükselir yani ateşimiz çıkar. İşte ateşliyken vücudumuz sıcak olduğu halde üşümemizin nedeni budur.

5. Duştan çıkınca el ve ayaklar neden buruşur?
Vücudumuzun belirli noktalarında kıl ve tüy tabakaları bulunmaktadır. Bunların bazıları gözle görülür ve gözle görülmesi mümkün olmayan tüylerdir. Bu tüylerin diplerinde yağ bezeri bulunur. Sebum adı verilen bu yağ bezerinde keratin denilen bir tabaka etkilidir. Bundan dolayı vücudumuzun su geçirmez özelliği vardır. Fakat parmak ve ayak uçlarımızda genelde hassas olduğundan ve tüy tabakaları yok denecek kadar az olduğundan dolayı su geçirmektedir ve geçici olarak buruşuk bir görüntü vermektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.