Güncel

Mesai saatleri 6 saate iniyor! Çalışma Bakanı açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, mesai saatlerine yönelik oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Mesai saatleri 6 saate iniyor! Çalışma Bakanı açıkladı!

Mesai saatleri iş yaşamında her zaman tartışma konusu olmuştur. Özellikle de ülkemizdeki yüksek mesai saatlerinin varlığı çalışanları zorluyor. Bu durumu gündeme getiren son isim ise konunun birinci dereceden muhatabı konumunda olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin oldu. 8 saat mesaiyi eleştirmemiz lazım ifadesini kullanan Bilgin, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Mesai saatleri 6 saate iniyor! Çalışma Bakanı açıkladı!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nda gündeme dair açıklamalar yapan Bilgin, çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik de önemli mesajlar verdi. 8 saatlik çalışma süresinin uzun olduğuna vurgu yapan Bakan, “Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi. Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır.” dedi. Vedat Bilgin’in sözlerinin devamı ise şu şekilde oldu:

“Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz.”

“Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız.”

Bu ifadeler çalışanları heyecanlandırırken, ilerleyen zamanlarda konuya yönelik çalışmaların yapılabileceği yorumlarında bulunuldu.

Yorumlar
nur
o i inşallah batar dediğin şirketler batmıyor devlet hemen kurtarıyor battm bahanesiyle bir sürü işciyi işten çıkartıyorlar
Cevapla
İkisi
Niye kapatsınlar emekçilerin dinlenmek hakkı değilmi o emekçilerin ailesi yokmu sanki işveren çok az kazanıyor gibi asgari ücretin üzerine çıkmaz o ücreti fazla bulur 6 saati az bulur lakin işçilerden daha lüks ve daha güzel yaşar ailesiyle istediği zaman tatile çıkar çocuklarıyla vakit geçirir peki işçi bunları yapabilirmi hayır işçiye hakkını vermeyen heryere kapansın zaten bugün bir mutfak dolabı sordum 20000 TL dediler bunu yaptırabilmem için 2 buçuk ay hiçbir harcama yapmadan yemek yemeden aldığım bütün maaşı vererek yaptırabilicem bu revamı işin özütü işçiye herşeyi çok gören hakkını vermeyen ne kadar işveren varsa inşallah hepsi iflas eder de o şartlarda o ücretle kendileri çalışır
Cevapla
Birisi
Üretmeyin üretim yapmayın kapatın diyorlar yani kısacası
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.