Güncel

Meta, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı çökertecek mi?

Meta, bir veri aktarımı anlaşmazlığı nedeni ile Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı çökertmekle tehdit ediyor! İşte detaylar!

Meta, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı çökertecek mi?

Meta, verileri Avrupa'dan Amerika sunucularına taşıyamazsa, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı kapatmak zorunda kalacağını belirtti. 

Facebook'un ana şirketi, 3 Şubat Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunduğu yıllık raporunda duyuruyu yaptı.

Sosyal medya devi, “kritik operasyonları” üzerinde bir etkisi olduğu için işi daha fazla inceleyen Avrupa makamları, mahkemeleri ve yasama organlarından gelişen norm ve düzenlemelere atıfta bulundu.

Meta, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı çökertecek mi?

Meta'dan tehdit gibi açıklama; ''verileri Avrupa'dan Amerika sunucularına taşıyamazsak, Avrupa'da Facebook ve Instagram'ı kapatmak zorunda kalabiliriz''

Meta, konumunun gerekçesi olarak Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın sözde “Gizlilik Kalkanı” hakkında 2020 tarihli bir kararını özellikle vurguladı.

Anlaşma neydi?

Avrupa'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne kişisel verilerin aktarımı söz konusu olduğunda, AB'nin oldukça katı veri koruma yükümlülükleri vardır. Bu nedenle AB'den ABD'ye veri aktarımı için bir çerçeve sağlayan anlaşma, Avrupa Adalet Divanı tarafından iptal edildi. İptalin gerekçesi olarak ise şu ifadelere yer verildi; ''Meta, verileri iletmek için şu anda, işletmenin düzenleyici ve yargı denetimine açık olabileceği konusunda uyardığı Standart Sözleşme Maddelerini kullanmaktadır.''

FB hissesi çöküyor!

Facebook, kullanıcı büyümesinin bir platoya ulaştığını duyurduğunda, Cuma günü meta hisseleri düştü, şirketin kağıt değeri 200 milyar dolardan fazla azaldı.

Şirket, şu an için şirketin gelirinin neredeyse tamamını reklam geliri sağlamasına rağmen, gelecekteki “metaverse” projesine önemli ölçüde harcama yapıyor.

Yorumlar
Bunyamin ugur
Shib benim kanaatim bugunlerde seyri ayni kala bilir fakat 2023 yila cika bilirse 10 dolar seviyelerini kesin gorecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.