Güncel

Mevlüt Dinç'ten hayatını anlatan kitap

Oyun sektörünün önemli isimlerinden biri olan Mevlüt Dinç, kitabı Hayat bir Oyun'da kendi hikayesini anlatıyor.

Mevlüt Dinç'ten hayatını anlatan kitap

İngiltere’deyken bir arkadaşının ısrarıyla satın aldığı oyun bilgisayarı ZX Spectrum ile bu yolculuğa başlayan Mevlüt Dinç, hiç kimsenin yardımı olmaksızın kitap ve dergilerden oyun programlamayı öğreniyor.

Mevlüt Dinç'ten hayatını anlatan kitap

Kısa sürede dünya çapında başarılı işlere imza atıp, İngiltere’de “Yılın Oyunu” ve “En İyi Programcı” ödüllerini alıyor. Aynı zamanda İngiltere’nin saygın kurumlarından BAFTA’nın da bir üyesi olan Dinç, profesyonel oyun
sektörünü oluşturmak için Türkiye’ye dönüyor.

Başarının yanı sıra bin bir zorluk ve macerayla dolu bu yaşamöyküsü, okuyan herkes için ilham kaynağı olacak. Yazar kitabın telif gelirinin tamamını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayacağını açıkladı.

Mevlüt Dinç (aka Mev Dinc) kimdir?

Dinç, Türkiye'deki oyunseverlerin de yakından bildiği Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer gibi ünlü oyunların yazarı ve yapımcısı olarak birçok ödül almıştır.

2000 yılının sonunda, İngiltere'de bu alanda edindiği bilgi birikimiyle Türkiye'de Sobee şirketini kurmuş ve ülkemizdeki oyun sektörünün öncü isimlerinden olmuştur. Sobee'deki ekibi ile İstanbul Kıyamet Vakti, C4 Robot Oyunu, I Can Football ve Supercan gibi bir sürü başarılı çalışmaya imza atmıştır.

Mevlüt Dinç, aynı zamanda İngiltere'nin saygın kurumlarından BAFTA'nın üyesi ve 2011 yılında kendi öncülüğünde kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu'nun da kurucu başkanıdır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.