Güncel

Microsoft, köstebeği yakaladı! İşte o isim?

Bilgi sızdırdığı anlaşılan microsoft çalışanı işten çıkarıldı.

Microsoft, köstebeği yakaladı! İşte o isim?

Microsoft'da yine sular durulmayacak gibi görünüyor. The SEC'in iddialarına göre, Microsoft'ta çalışan kıdemli bir portfolyo yöneticisi, içeriden bilgi sızdırmak suçundan işinden oldu.

Söylenenlere göre, Brian D.Jorgenson, resmi Microsoft duyurularından önce önemli bilgileri ediniyor ve daha sonra Sean Stokke adlı arkadaşına bu bilgileri gönderiyordu. Stokke ise kendisine Jorgenson tarafından verilen bilgiler ile ticaret yapıyor ve kar sağlıyordu. İkili, bir süre sonra elde edilen karı paylaşıyorlardı.

1388013931_img20131226012644.jpg

Seatle Times'ın dava hakkında elde ettiği bilgiye göre, Jorgenson, son 18 ayda üç kez bilgi sızdırdı ve yapılan tahminlere göre arkadaşı bu bilgiler ile, en azından 200.000 dolar gelir elde etti. Jorgenson ise bu gelirden 40.000 dolarlık bir pay aldı. The SEC'in iddiasına göre ise, Stokke, sızdırılan bilgiler ile 393.125 dolar kar elde etti. Jorgenson, Microsoft'ta çalışarak yılda 130.000 dolar gelir elde ediyor ve firma adına üç yıldır çalışıyordu. Söylenene göre, Jorgenson bu ekstra gelir ile bir yatırım fonu başlatmayı planlıyordu. Microsoft'un konu hakkında Neowin'e yaptığı yorum ise "Firmamızın bilgi sızdırmaya karşı toleransı yoktur. Devlete bu araştırma ile ilgili yardım ettik ve çalışanın işine son verdik." şeklinde oldu.

Stokke, ilk olarak Microsoft'un Barnes&Noble's e-reader işine 300 milyon dolar yatırım yapacağını öğrendi. Bu bilgiyi kullanarak yaptığı satın alımlar ile 185.000 dolar gelir elde etti. Bu arada, Jorgenson suçunu itiraf etti ve büyük ihtimal ile, belirli bir para cezası ile beraber, parmaklıkların arkasında bir süre dinlenecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.